Hoppa till innehåll

Efter comebacken – Tigers största glädjeämne

"Slog bollen på ett snöre"

Det var nog ingen som väntade sig att Tiger Woods skulle kunna matcha toppspelarna efter sex månaders tävlingsfrånvaro när han gjorde comeback i Hero World Challenge. Men fyra vettiga ronder på 75-70-71-72 gav en totalscore på par efter 72 hål och en 18:e plats bland de 20 startande. De största glädjebeskeden för Woods var att kroppen höll bättre än han hade trott och att spelet från tee var snudd på felfritt.

– Jag slog bollen på ett snöre i princip hela tävlingen. Fairways är visserligen breda här men jag hade bra fart i kroppen och träffade bollen mitt i klubbhuvudet hela tiden. Det innebär att jag inte har stora saker som jag behöver jobba med framöver utan att allt arbete har gett resultat, sa Tiger med ett stort leende.

Statistiken ger Woods rätt. Han tjänade 3,66 slag mot övriga i startfältet från tee under de fyra dagarna på Albany GC, bara Viktor Hovland, Sam Burns och Tony Finau var bättre. Woods var också åtta när det gäller längd från tee så trots alla skadebekymmer så finns det fart kvar i kroppen. På det negativa kontot finns puttningen där han var 18:e och spelet in mot green där Woods var sämst av alla.

Segern i Hero World Challenge gick till världsettan Scottie Scheffler efter imponerande spel över fyra ronder. Schefflers 20 under par var tre slag bättre än tvåan Sepp Strakas 17 under par och Scheffler seger grundade sig i stabilt långt spel och gedigen puttning.

Dubbla segraren i tävlingen, norrmannen. Viktor Hovland hade tre ronder runt par innan han slog till med 63 slag sista ronden vilket förde honom upp till en tiondeplats, elva slag bakom Scheffler.

Varken världstvåan Rory McIlroy eller trean Jon Rahm fanns med i startfältet.

Mer från samma ämne

Läs också

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

golfspelaren ludvig åberg spelar golf på golfbana
Tournytt

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Är nästa Tiger-rekord också i fara?

Scottie Scheffler har nu passerat Tiger Woods. Frågan är om han är på väg att hota ännu ett av hans rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg fyra – Scheffler mästare igen

Kunde inte riktigt haka på i segerstriden under tuff söndag på East Lake GC.

Åberg: ”En seger här ger säsongen ett A”

Ludvig Åberg ger sin säsong betyget B–. Men med två ronder kvar av Tour Championship kan allt förändras.

Jagar Hovland – då slår Åberg och Scott ut i Tour Championship

Ludvig Åberg är fortsatt med i toppen och ges goda chanser inför helgen.

Åberg med tätkänning direkt

Avslutade med tre raka birdies och delar femteplatsen i Tour Championship.

Martin Strömberg