Hoppa till innehåll

Dramatiskt när lag-SM avgjordes: ”Otrolig bedrift”

I skuggan av herrarnas fjärde major avgjordes lag-SM för herrar och damer i ett soligt Uppsala.

Felix Månsson

Medan världens bästa golfspelare på herrsidan krånglade sig igenom en regnig och blåsig tredjerunda av årets fjärde major, utspelade sig ett drama för potentiella framtidsstjärnor Golf Uppsala Söderby – i strålande sommarväder.

Lag-SM skulle avgöras och på herrsidan var Onsjö GK tre slag efter täten. Laget från Vänersborg spelade upp sig och på 18:e och sista green hade de ett slags ledning framför Stockholms GK.

Men än var det inte avgjort. Onsjö hade en birdieputt medan stockholmslaget hade eagleputt. Det blev ingen eagle för stockholmarna och när Onsjö sänkte sin putt för birdie var saken klar. Klubben som i år firar 50 år kröner jubileet med ett SM-guld i lag.

– Det känns helt fantastiskt! Det är en otrolig bedrift vi har lyckats skapa här faktiskt, säger lagkapten Victor Ericsson.

Det var soligt även på Upsala GK, där damernas lag-SM också avgjordes. Det var något mindre dramatiskt och när Meja Örtengren, med meriter från Augusta National, satte tävlingens sista putt hade hennes Landeryds GK tagit hem SM-guldet. De vann med fyra slags marginal till tvåan Gävle GK.

Mer från samma ämne

Läs också

brian rolapp i grå kavaj bakom en mikrofon
Tournytt

PGA Tour 2028 – det här vet vi

Nio tävlingar i Championship Series klara

Portugal Invitational 2026 - Round Two
Tournytt

Toursvepet – Lundberg tre slag från täten i Portugal

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

AIG Women's Open 2026 - Round Three
Tournytt

Tung svenskdag på Royal Lytham & St. Annes

Stark och Arwefjäll bästa svenskor i Women's Open på delad 49.e plats.

Drama när lag-SM avgjordes

Delsjö GK och Landeryds GK svenska mästare i Linköping.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nu börjar kampen om SM-guld

Från The Open till kampen om SM-guld i Östergötland.

Profilstarkt när Linköping står värd för Lag-SM

Under tisdagen drar Lag-SM igång på två banor i Linköping.

Landeryd och AIK svenska mästare

Nya formatet uppskattades av spelarna.

Klubbarna som gick vidare i Lag-SM

Åska störde andra dagens spel på Vreta Klosters GK.