Hoppa till innehåll

DeChambeau siktar på Masters: ”Längd en enorm fördel”

Bara för att den första majorsegern är säkrad är Bryson DeChambeau inte klar med sin jakt på längd. Amerikanen ska göra fler förändringar inför Masters Tournament.

Jesper Johansson

Bryson DeChambeau hann knappt lyfta US Open-pokalen innan fokus låg någon annanstans. Med The Masters om mindre än två månader är amerikanen nu på jakt efter sin andra majortitel i karriären.

Den långtslående 27-åringen fick frågor om hans tidiga tankar på Masters Tournament på Augusta National då han svarade vad han förväntar sig måste göras.
– Längd kommer vara ett enormt övertag där. Det vet jag redan. Jag ska förbereda mig genom att testa några grejer med drivern, sa han efter segern på Winged Foot.

Det han ska testa är att förlänga sitt driverskaft med två och en halv tum till totala längden 48 tum. Det är 6,5 centimeter längre än den driver han spelade med i helgen. Efter att ha snittat över 307 meter med drivern är DeChambeau inte klar med sin längdsökande förvandling.
– Vi ska kika lite på olika driverhuvuden också och försöka göra några otroliga grejer med Cobra för att göra det möjligt att slå bollen i snitt 340 meter. Kanske ännu längre, vem vet.

Som ytterligare en del i jakten på längd planerar US Open-vinnaren att gå upp i vikt. I nuläget väger han ungefär 104 kilo. Målet? 111. Han planerar också på att bli än mer precis med sina järn, vilket kan vara bra om han fortsätter träffa så få fairways som han gjorde på Winged Foot – 41 procent. Oavsett lär DeChambeau vara favorit inför årets tredje och sista major. Hans kollega, Rory McIlroy, tror att DeChambeau har en god chans.
– Om han kan vinna här tror jag han kan göra det på Augusta National. Spelet har förändrats de senaste åren, sa nordirländaren.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna ludvig åberg och linn grant
Tournytt

Toursvepet: Åberg bäst från tee – Grant topp 10

Så har de svenska spelarna startat veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

DeChambeau: ”Häftigt att se på nära håll”

Efter fjolårets missade seger har Bryson DeChambeau förändrat sitt sätt att se på The Masters.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ingen given vinnare i The Masters 2026

The Masters 2026 ser ovanligt öppet ut – ingen tydlig favorit enligt statistik från DataGolf.

The Open-tempen 1.0 – tre heta danskar

Vi listar de heta och mindre heta efter första ronden av The Open på Royal Portrush.

DeChambeau i form – siktar på ny topplacering

Efter segern i LIV Golf League och flera toppresultat i majors kommer Bryson DeChambeau till PGA Championship med ett tydligt mål – att vara med i tätstriden.

McIlroy i ledning efter eaglefest på Augusta

Kan skriva historia under söndagens finalrond.