Hoppa till innehåll

Björns enorma hyllning till Annika – jämför med ikoner

KUNGSBACKA. Thomas Björn har spelat färdigt. Men med tanke på att han fick gå de första två varven med Annika Sörenstam lär han ändå aldrig glömma veckan på Vallda.

Jesper Johansson

Thomas Björns medverkan i Scandinavian Mixed är över för den här gången.
Trots en 70-rond på fredagen lyckades han inte ta sig vidare till helgens spel då han totalt slutade ett under par, vilket är ett par slag ifrån kvalgränsen.

Men Ryder Cup-kaptenen lär vara ganska nöjd med sin upplevelse ändå. Han skriver nämligen själv att det var enormt stort för honom att spela med Annika Sörenstam under de första två varven.

”Det är egentligen bara två gånger jag blivit starstruck på golfbanan… Då jag spelade med Jack Nicklaus och med Seve Ballesteros.
Idag var tredje gången… Annika Sörenstam är troligen en av Skandinaviens största atleter. Hennes resultat är spektakulära. Hedrad och ödmjuk. Tack så mycket, Scandinavian Mixed”.

Väldigt fina ord från den store dansken. Med tanke på hur många golfspelare han någon gång delat en fairway med är det här speciellt. Någon undrade i en kommentar om inte Tiger Woods skulle vara med på listan.
Thomas Björn svarade:
”Jag tror det har att göra med tajming. Jag spelade med Tiger när vi båda var nya på touren 1997. Svårt att bli startstruck då… Han är den bäste jag gått en fairway med. Otrolig”.


Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Sista tävlingsputten i Sverige

Annikas oväntade avsked – ”Det här räcker nog”

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sörenstam och Norén chockade över LIV-nyheten

Sörenstam tycker att det är tråkigt att det återigen tar fokus från Scandinavian Mixed.

Grant och Norén till Ullna i juni

”Jag tycker att tävlingen är riktigt bra och jag är stolt över att den spelas i Sverige.”

Haltade runt på 59 slag

Tiger och Charlie imponerade trots skadeproblem

Stark: ”Tror inte att man kan göra det helt rättvist”

"Vi kanske är bättre i Sverige på att få det rätt"