Hoppa till innehåll

Björk: ”En bana som passar mig väldigt bra”

Alexander Björk slutade femma ifjol. Nu hoppas han på ännu en framgångsrik vecka.

CM Hellsten

World Golf Championships arrangerar Mexico Championship där Alex Norén är Sveriges bidrag i det stjärnfyllda startfältet.
Parallellt med WGC-tävlingen spelas även en ordinarie European Tour-tävling, Tshwane Open i Sydafrika.
Sex svenskar finns med – Alexander Björk, Christofer Blomstrand, Jens Dantorp, Marcus Kinhult, Henric Sturehed samt Pontus Widegren.
Marcus Kinhult kommer närmast från en bronsplats i Qatar Masters.

Kinhult: "Lärt mig många läxor"

Det var här på Pretoria Country Club som Alexander Björk för ett år sedan slutade femma i Tshwane Open.
– Mitt dåvarande bästa resultat på Europatouren. Banan är jättekul. Många banor på touren är ganska långa och breda – den här är helt annorlunda, lite kortare, ganska smal och små greener. Det kräver en annan typ av spel, vilket jag gillar: placera ut bollen på fairway och sedan försöka attackera pinnarna därifrån. Det är en bana som passar mig väldigt bra och jag ska försöka ge det en bra chans i år också, säger Alexander Björk till Viasat Golf.

Klubbhuset: Kinhults succé & Zachrisson om hur man vinner

Så här kommenterar han formen för Viasat Golf:
– Det känns bra tycker jag. Det har varit två ganska bra veckor i Oman och Qatar, jag har spelat stabilt, kanske inte riktigt fått till det där lilla sista som jag önskat. Jag skulle ha varit bättre på greenerna i Qatar under helgen, då hade det kunnat bli ett riktigt bra resultat. Det känns lovande inför denna vecka och det här är ett ställe som jag tycker om sedan tidigare. 

Se senaste avsnittet av Klubbhuset här: 

Mer från samma ämne

Läs också

tiger woods i kostym på presskonferens
Tournytt

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.

golfspelare med pokal
Tournytt

Så ser du KPMG Women’s PGA Championship 2026

Sju svenskor finns med i startfältet i årets tredje majortävling.

GOLF-OPEN-BRITAIN
Tournytt

Vem ska skriva ny svensk golfhistoria?

Dags för mest prestigefyllda stoppet på Cutter & Buck Tour. Tre nyblivna segrare till start.

Lindberg: ”En väldigt bra dag”

Mikael Lindberg öppnade starkt i Dubai i tuffa förhållanden. Tvåa bakom Molinari.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Alexander Björk avslutar karriären

Efter 17 år har svensken Alexander Björk valt att sätta punkt för sin professionella golfkarriär. Höjdpunkten kom med segern i Volvo China Open 2018 på DP World Tour.

Stark spurt av Söderberg i Ras Al Khaimah

Delade femteplatsen efter bogeyfri slutrond.

Toursvepet – Björk elva i Ras al Khaimah

Här följer ni de svenska spelarna runt om i tourvärlden.

Björk jagar revansch från 2023

Delar femteplatsen efter två ronder i Ras al Khaimah.