Hoppa till innehåll

Björk delad tvåa på Ryder Cup-banan: ”Lugnt och stabilt i dag”

Alexander Björk fortsätter visa att han hör hemma på European Tour. Rookien ligger delad tvåa i Frankrike efter 18 spelade hål.

Jesper Johansson

European Tour-rookien Alexander Björk har efter ett halvår på touren visat att han är här för att stanna.
Med sex topp 20-placeringar på 13 starter och endast tre missade cutter är han just nu på plats 49 i säsongslånga tävlingen Race to Dubai.

Den här veckan deltar han i Open de France på kommande Ryder Cup-banan Le Golf National. Efter 18 spelade hål är han delad tvåa, fem under par.
– Det kändes lugnt och stabilt i dag. Jag kom inte i några direkta trubbel vilket alltid är skönt. Det mesta fungerade bra i dag. Jag var bra från tee och in mot tee. Dessutom vara jag stabil i puttningen. Jag hade några som smet precis förbi hål på slutet, men är ändå nöjd med hur jag slog dem, säger Alexander Björk till svenskgolf.se/wp. 

Lika många slag under par som Alexander Björk är engelsmannen Nathan Kimsey och Belgaren Thomas Pieters. Leder gör Paul waring. För att Björk ska vara i ensam ledning och till slut vinna på söndag planerar Växjö-sonen att fortsätta på samma spår.
– Jag tänker gå ut och köra på som jag gjorde i dag. Jag ska spela ut och skapa bra positioner till mig själv och bra birdiechanser.

Och med tanke på hur spelet sett ut under året kan en seger på European Tour inte vara allt för långt borta. Varför inte redan den här veckan på nästa bana att arrangera Ryder Cup.
– Det är en riktigt bra bana så jag tror den kommer att passa utmärkt som Ryder Cup-bana. Det är många hål med kullar på sidorna så det lär bli en väldigt bra atmosfär. Dessutom är det en häftig finish runt klubbhuset. 

Hur gärna skulle du själv vilja delta i Ryder Cup 2018?
– Givetvis finns det förhoppningar om att få göra det, men det är inget jag tänker på. Jag försöker bara köra på och göra min grej, så kommer jag förhoppningsvis komma dit en dag.
– Om inte nästa år, så gången efter det.

Här är toppen av ledartavlan:

Björk delad tvåa på Ryder Cup-banan: ”Lugnt och stabilt i dag”

Här är svensktoppen:

Björk delad tvåa på Ryder Cup-banan: ”Lugnt och stabilt i dag”

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

golfspelare i svarta golfkläder och vit golfkeps med järnklubba i händerna
Tournytt

Folke topp 5 efter stark öppning i Kina

Moa Folke inledde Aramco China Championship med 67 slag och är delad femma, bara två slag från ledningen.

McIlroy ville lämna touren – Ryder Cup-drömmen höll honom kvar

Rory McIlroy övervägde att lämna DP World Tour. Ett samtal fick honom att tänka om.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Litar inte på Donald – så tänker Meronk om Ryder Cup

Adrian Meronk vann på Old Course och stärkte sina Ryder Cup-chanser. Men efter petningen 2023 tänker han inte förlita sig på Luke Donald.

Folke delar ledningen efter 65-rond

Jagar första segern på LET efter bogeyfri andrarond.

Martin Strömberg

Sverige slog Norge på Ryder Cup-banan

Ludvig Åberg och Alex Norén ställdes mot Viktor Hovland och Kristoffer Reitan på Adare Manor. Det slutade med svensk seger.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.