Hoppa till innehåll

Åtta svenskor till start i Skottland

Stark vässar linksformen på Dundonald Links.

Det drar ihop sig till major igen på damsidan och åtta svenska spelare finns på plats i Skottland för att– i vissa fall – vässa formen inför nästa veckas AIG Women’s Open. Andra jagar poäng och rankingplaceringar.

Vår senaste majorsegrare, Maja Stark, som vann U.S. Women’s Open i början av juni, väljer att kalibrera linksformen på Dundonald Links.

Stark har en delad 41:a plats i Women’s Open från 2022 som bästa placering men hon har en delad fjärdeplats från Scottish Open 2023 i bagaget.

– Jag älskar utmaningen med linksgolf och det tar fram helt andra sidor av ditt spel. Jag har spelat bra tidigare här och ser fram mot att bygga vidare på det och förhoppningsvis kunna vara med i toppen igen i år, säger Stark till LPGA Tour.

Stark är för närvarande bästa svenska på LPGA Tours Order of Merit, Race to CME Globe, på en 24:e plats och hon är också bästa svenska på Rolex Ranking på åttonde plats.

Övriga svenskor som finns på plats på Dundonald Links den här veckan är Anna Nordqvist, Ingrid Lindblad, Moa Folke, Lisa Pettersson, Johanna Wrigley, Kajsa Arwefjäll och Sofie Bringner.

Arwefjäll är bäst av svenskorna på LET:s Order of Merit på en 19:e plats.

Scottish Open är ett samarrangemang mellan LPGA Tour och Ladies European Tour och startfältet är därför en mix av spelare från båda tourerna.

Här hittar ni veckans TV-tider

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Farmers Insurance Open
Tournytt

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Årets 10 bästa svenska spelare

Svenskarna som var bäst och mest framgångsrika på sina respektive tourer.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – En fin rookiesäsong

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Pettersson femma i Malaga

Två slag från andraplatsen i säsongsavslutningen.

Bra svenskstart i touravslutningen

Kajsa Arwefjäll och Lisa Pettersson delar femteplatsen i årets sista tävling på Ladies European Tour.

Så ser du tourfinalen – tre svenskor på plats i Spanien

Ladies European Tour avslutas med Open de España. Kajsa Arwefjäll, Lisa Pettersson och Moa Folke har tagit sig till tourfinalen.