Hoppa till innehåll

Åska hotar Chevron Championship – kan orsaka måndagsavslutning

Två svenskor med i tätstriden i Houston.

Roger Andersson

THE WOODLANDS TEXAS. Åska, regn och mörker ställde till det under tredje dagens spel av Chevron Championship. Spelet bröts och tredje rundan spelas nu istället färdigt tidigt söndag morgon lokal tid.

Med fyra hål kvar att gå var Maja Stark sex slag under och Anna Nordqvist fem under par med sex hål att spela. Båda spelarna i högsta grad med i tätstriden, delad åtta och delad nia, även om ledarinnan, Atthaya Thitikul är elva slag under par. Världsettan Nelly Korda jagar ett slag efter thailändskan tillsammans med kanadensiskan Brooke Henderson som på de 17 hål hon hann spela svarade för en fantastisk runda med en eagle, sju birdies och en bogey.

Det är fortsatt stabilt spel med stort tålamod från både Majas och Anna även om det verkade som någon lagt plastfolie ovanpå hålen för Anna som inte fick något gratis på greenerna.

Madelene Sagström och Linn Grant var säkert glada över att hinna runt innan åskan tvingade arrangörerna att avbryta spelet. Sagström är delad 29:a, tre under par efter 69 slag på lördagen. Linn Grant, som precis klarade kvalgränsen, är delad 31:a efter fina 68 slag på lördagen, bland annat gick hon tre under par på sista nio hålen.

Linnea Ström och Pernilla Lindberg missade kvalgränsen i fredags och spelar inte i helgen.

– Jag tycker nog att Maja och Anna fortsätter enligt uppgjord plan, bra tålamod och spel. Med tanke på att vädret är nyckfullt så kan söndagen bjuda på överraskningar så känns som att det där med tålamod och hålla sig till en plan är rätt. När det gäller Linnea så tränade vi en hel del på rangen i dag och hon hittade saker i tekniken som känns mycket bättre nu så hon kommer nog laddad till nästa spelvecka, sade damlandslagets coach Patrik Jonsson.

Tredje ronden spelas alltså färdigt tidigt på söndag, sedan arrangeras grupperna om och så spelas avslutningsrundan i trebollar istället för som normalt i tvåbollar. Om vädret fortsatt ställer till det så avgörs årets första major först på måndag. Det är inget som någon vill eftersom det ställer till stora logistikproblem för tv-bolag, spelare, medias och caddies resebokningar och inte minst för alla volontärer som behövs för evenemanget.

Mer från samma ämne

Läs också

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Arwefjäll lyfte 33 placeringar i Women’s Open

Tre av fyra svenskor vidare till helgens spel i årets sista major.

Martin Strömberg

Grant bäst av svenskorna i Women’s Open

Ingen svenska under par första dagen på Royal Lytham & St.Annes.

Då startar svenskorna i Women’s Open

Nordqvist först ut av svenskorna i årets sista major.

TourTempen – En spelare utöver det vanliga

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Martin Strömberg