Hoppa till innehåll

Anthony Kim tar Reeds plats – Hellgren redo för andra LIV-tävlingen

Anthony Kim ansluter till 4Aces. Björn Hellgren jagar ny framgång i Adelaide. Så ser du tävlingen.

Amerikanen Anthony Kim har skrivit på ett ettårskontrakt med Dustin Johnsons lag 4Aces GC och ersätter Patrick Reed inför säsongens andra tävling i Adelaide. Samtidigt laddar svensken Björn Hellgren för sin andra start på touren.

Anthony Kim, 40, gjorde comeback i mars 2024 efter tolv års frånvaro från tävlingsgolfen. Efter att ha tappat sin plats i LIV Golf vid slutet av 2025 säkrade han en återkomst genom att bli trea i kvaltävlingen LIV Golf Promotions i januari.

Nu står det klart att han ansluter till 4Aces GC på ett ettårskontrakt. Platsen blev ledig när Patrick Reed och LIV Golf inte nådde en överenskommelse om ett nytt avtal. Reed har i stället valt spel på DP World Tour och planerar att återvända till PGA Tour när hans avstängning är över.

Johnson har därmed formerat ett lag som, utöver Kim, består av Thomas Pieters och nyförvärvet Thomas Detry. Vid säsongspremiären i Riyadh fylldes laget tillfälligt ut av Miguel Tabuena, men efter en delad 48:e plats petades han från truppen.

Kim väntas göra debut för 4Aces redan i veckans tävling i LIV Golf Adelaide. Starten var dock nära att utebli då amerikanen initialt saknade giltigt visum till Australien. På sociala medier meddelade han den 8 februari att situationen var löst.

Godkänd debut för Hellgren

Björn Hellgren, som likt Kim kvalade in via LIV Golf Promotions, fick en stabil start på debutsäsongen. I premiären i Riyadh slutade 35-åringen delad 22:a och belönades med 203 000 dollar i prispengar.

Tävlingen i Adelaide inleds på torsdag och sänds i V Sport Golf och på Viaplay med start klockan 02.00 natten mot torsdag svensk tid. Alla tider:

I TV

V Sport Golf, Viaplay
  • 12 feb., torsdag
    • 02:00 Huvudsändning
  • 13 feb., fredag
    • 02:00 Huvudsändning
  • 14 feb., lördag
    • 04:00 Huvudsändning
  • 15 feb., söndag
    • 02:00 Huvudsändning

Mer från samma ämne

Läs också

ludvig åberg skriver autografer
Tournytt

Svenskarnas starttider i PGA Championship

Ludvig Åberg i stjärngrupp med DeChambeau och Fowler. Då slår svenskarna ut i årets andra major.

golfspelare i kostymer vid klubbhus
Tournytt

14 i fältet – men flera tidigare vinnare saknas

14 tidigare vinnare spelar årets PGA Championship – men flera av de största namnen saknas.

golfspelaren ludvig åberg under Truist Championship 2026 - Round Three
Tournytt

Ludvig Åberg en av favoriterna

Ludvig Åberg rankas som en av spelarna med störst segerchans i PGA Championship 2026.

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Efter LIV-beskedet: R&A tvingas till ändring

Inställd tävling ritar om vägen till The Open. Så avgörs sista platsen nu.

Stor ranking – LIV-spelarna som ingen vill ha

Kommer att bli ett gigantiskt pussel för tourerna att lägga. Vilka hamnar var?

Hellgren om nya tillvaron i LIV Golf League

Björn Hellgren berättar om nya tourlivet – från speltempot till att plötsligt spela inför över 100 000 åskådare.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.