Hoppa till innehåll

Annika Sörenstam tillbaka i U.S. Senior Women’s Open

Annika Sörenstam gör comeback i U.S. Senior Women’s Open i södra Kalifornien. Svenskan lyfter fram både tävlingens betydelse, San Diego Country Clubs utmaningar och LPGA:s 75-årsjubileum.

Annika Sörenstam är tillbaka i Senior Women’s Open. Tävlingen, som hon vann 2021, spelas i år på San Diego Country Club i södra Kalifornien – en plats Sörenstam besöker för första gången.

– Den här tävlingen är verkligen en höjdpunkt på säsongen. Det är fantastiskt att få spela på en bana med så mycket historia, säger Sörenstam inför seniormajortävlingen.

”Greenerna avgör”

Sörenstam pekade särskilt ut greenerna som banans stora försvar.

– Det är här tävlingen kommer att avgöras. Greenerna är snabba, kraftigt ondulerade och svåra att bemästra. Jag förstår varför många proffs tränade här inför stora mästerskap, säger Sörenstam.

Få tävlingar men mycket träning

Svenskan har inte spelat många tävlingar under året. Senaste starten var i American Century Championship i juli, och dessförinnan Hilton Grand Vacations Tournament of Champions i Orlando.

– Jag har tränat en hel del men inte tävlat så ofta. Det här blir en speciell utmaning.

För Sörenstam är tävlandet i dag lika mycket en familjeangelägenhet som en sportslig satsning. Hennes make Mike McGee caddar och barnen finns på plats under veckan.

– Vi delar upplevelsen tillsammans. Det gör att atmosfären blir annorlunda även om jag fortfarande är väldigt tävlingsinriktad, berättade Sörenstam.

Stolt över LPGA:s arv

2025 markerar LPGA:s 75-årsjubileum – något som Sörenstam menar är en milstolpe för sporten.

– Jag är oerhört stolt över att ha varit medlem i en organisation med så mycket historia. Grundarna banade väg och vi andra har försökt bära traditionen vidare. Det känns fint att veta att vi lämnar golfen i goda händer.

I U.S. Senior Women’s Open får Annika Sörenstam sällskap av Charlotta Sörenstam, Liselotte Neumann, Catrin Nilsmark, Maria McBride och Carin Hjalmarsson. I helgen sänds tävlingen i Viaplay. Klicka här för att komma till veckans ledartavlor. 

I TV

Viaplay
  • 23 aug., lördag
    • 22:00 Huvudsändning
  • 24 aug., söndag
    • 21:00 Huvudsändning

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana
Tournytt

Regelkaos på Asian Tour – missade särspelet

Asian Tour-spelaren trodde han var på väg mot särspel. Sen kom beskedet som ändrade allt.

golfspelare bland blommor och en trofé
Tournytt

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Cadillac Championship 2026 - Final Round
Tournytt

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Sörens­tams son vill ha betalt för att bära bagen

Annika Sörens­tams 14-årige son Will McGee gör caddiedebut på hemmaplan i LPGA:s säsongsstart.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

Sörenstam leder U.S. Senior Women’s Open

Annika Sörenstam inledde starkt och tog ledningen i U.S. Senior Women’s Open efter en runda på 70 slag.

Svenska stjärnor väljer bort Hills Ladies Open

Trots att Hills Ladies Open är årets enda LET-tävling i Skandinavien väljer de största svenska stjärnorna bort tävlingen. Endast Ingrid Lindblad kommer till start, medan namn som Linn Grant, Anna Nordqvist och Madelene Sagström satsar vidare på LPGA.

Roger Andersson

Rekordstor prispott i AIG Women’s Open 2025

Så mycket står på spel när världens bästa golfspelare samlas för årets sista majortävling. Och ny värdbana för 2027.