Hoppa till innehåll

Fin utmärkelse till Alex Norén

Alex Norén hade ett fantastiskt 2016. Nu prisas han för sin säsong.

CM Hellsten

Efter att vid flera tillfällen under våren nosat på en seger fick Alex Norén äntligen lyfta bucklan igen i Scottish Open i mitten av juli 2016.
Sedan gick det osannolikt bra för svensken som slutade tvåa i en tävling – och vann ytterligare tre.
Under hösten var Alex Norén hetast i världen och den spelare inom topp-500 på världsrankingen som klättrat mest.
I slutet av 2015 var Alex Norén 96:a på världsrankingen.
2016 firade Alex Norén jul som världsnia.

"Nu kan jag sitta på en middag och inte titta på min sving i telefonen"

Nu prisas Alex Norén för sin säsong.
Det är Stockholmsidrotten och Sportjournalisternas Klubb Stockholm som har utsett honom till Stockholmsdistriktets främste idrottare 2016.
Alex Norén värvades i vintras till Ullna GC men priset på 10 000 kronor går till barn- och ungdomsverksamheten i moderklubben Haninge GK.
Så här lyder juryns motivering:
”I februari blev Alexander Norén pappa. Resten av året var hans egen födelse som världsstjärna. Flytten hem till Stockholm blev vägen till framgång. Fyra segrar på fyra månader på Europatouren är svenskt rekord. Och som blott fjärde svenske herrspelare tog han sig in på topp tio i världen. Den 34-årige Östermalmsbon har äntligen fått betalt för allt slit. Och med det är han Stockholmsdistriktets främste idrottare 2016.”

Årets värvning: Här är Alex Noréns nya hemmaklubb

Alex Norén kommenterar utmärkelsen så här för Stockholmsidrotten.se:
– Jag blir väldigt smickrad, Stockholm är stort och det finns hur många som helst att välja på. Jag har aldrig haft det här superhöga självförtroendet. I golf är man mycket själv, att få det här priset gör mig väldigt glad, det ger en extra kick.

Annika Sörenstam fick utmärkelsen Stockholmsdistriktets främsta idrottare vid tre tillfällen – 1995, 1997 och 2004.
Sedan 2014 kan idrottarna inte få priset mer än en gång.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Regelkaos på Asian Tour – missade särspelet

Asian Tour-spelaren trodde han var på väg mot särspel. Sen kom beskedet som ändrade allt.

golfspelare bland blommor och en trofé
Tournytt

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Lördagens raket: Alex Norén

Avancerade 26 placeringar efter lördagens näst bäst rond, 66 slag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Dags att sätta poäng på tavlan – så ser du Åberg och Norén på Pebble Beach

Ludvig Åberg och Alex Norén står ännu utan FedExCup-poäng inför årets första signaturtävling. Här är TV-tider och förutsättningar.

Svensk Golf

Trots ny dubbelbogey – kanonrond av Norén

Är bäst i hela fältet på greenerna i Tigers tävling på Bahamas.

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.