Hoppa till innehåll

”Jag har haft fem, sex treputtar de senaste tävlingarna”

Anna Nordqvist är en av fyra svenskor i US Womens Open.

CM Hellsten

Det har nu gått tre år sedan Anna Nordqvist var i särspel i US Womens Open och amerikanskan Brittany Lang snuvade henne på segerpokalen.

Anna Nordqvist föll i särspelet efter en mycket uppmärksammad incident i bunkern på CordeValle i Kalifornien.
Svenskan nuddade sanden och fick två pliktslag.

Nordqvist spelar med två andra majorvinnare

Nu väntar US Womens Open på USA:s östra kust. Spelplatsen är Country Club of Charleston i South Carolina.
Anna Nordqvist spelar rond 1 och 2 tillsammans med två andra majorvinnare – Cristie Kerr och Shanshan Feng.
Viasat Golf sänder majorn och TV-tiderna hittar du här.

Så sänds US Womens Open

Anna Nordqvist kommer till start med en delad 33:e plats.

Hur känns formen?
– Bättre och bättre. Förra veckan var väldigt stabil även om det inte var någon vidare vecka på greenerna. Jag gillar det jag jobbar på och börjar äntligen känna mig bekväm i det jag jobbar på och har ett supportande team runt mig, säger Anna Nordqvist till svenskgolf.se/wp. 

Hur vill du summera säsongen när den snart har kommit halvvägs?
– Det har inte varit någon vidare start. Jag har inte fått någon utdelning när jag har spelat bra. Puttningen har inte varit något vidare i år och jag har inte haft en bra tävling på greenerna. Jag har haft fem, sex treputtar de senaste tre, fyra tävlingarna och det är alldeles för mycket och är något jag jobbar hårt på. Så förhoppningsvis kan jag börja putta bättre och få puttarna att trilla i snart. 

Anna Nordqvist är en av fyra svenskor i US Womens Open – de övriga är: Jenny Haglund, Caroline Hedwall och Pernilla Lindberg.



Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Grant leder i Florida efter 63-rond

Inledde med bogey men följde upp med åtta birdies.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Stark delad nia i Ohio

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Toursvepet – Stark imponerar på greenerna i Ohio

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Yamashita vann AIG Women’s Open – Grant bästa svenska

Japanskan Miyu Yamashita stod pall i vind och regn och tog hem AIG Women’s Open på Royal Porthcawl. Linn Grant blev bästa svenska på delad 19:e plats.

Roger Andersson

Tung lördag för svenskorna – Nordqvist bäst i blåsten

Madelene Sagström föll kraftigt på ledartavlan, Linn Grant tappade mark och Anna Nordqvist avancerade en plats – en tuff dag i vinden på Royal Porthcawl.

Roger Andersson