Hoppa till innehåll

Åbergs uppvisning på greenerna

Delad trea i Skottland efter magisk puttning.

Ludvig Åberg startade sent andra ronden av Scottish Open, och han fick verkligen inte den start på ronden som han velat ha. Två raka bogeys efter ett bunkerbesök på ettan och en treputt på tvåan.

– Det var ingen bra start men jag kände ändå att jag slog bollen bra och det var skönt att få göra birdie på trean, annars hade det känts som att jag tappat slag tre hål i rad, sa Åberg efter sin rond.

Och efter birdien på trean kom en ny birdie på hål 5 och ännu en på hål 7.

På de sista nio hålen rullade han i ytterligare fem birdies innan det tyvärr blev en treputt för bogey på sista hålet. 65 slag (-5) på ronden innebär åtta under par totalt och en delad tredjeplats inför helgens spel, tre slag bakom ledande amerikanen Chris Gotterup, som tangerade banrekordet tidigare på dagen med 61 slag.

Åberg tjänade 3.84 slag i SG: puttning vilket var sjunde bäst i fältet och han rullade totalt i 50 meter putt under andra ronden.

– Jag tycker att jag rullade bollen fint och det är kul att ha en sån rond när bollen går i från lite längre distans.

Under tredje ronden spelar Åberg med tyske Matti Schmid och de går ut klockan 16.25 på lördagseftermiddagen.

Sebastian Söderberg är näst bästa svensk på delad 21:a plats på fem under par. Jesper Svensson delar 38:e plats på tre under par medan Henrik Norlander delar 64:e plats på ett under par.

Alexander Norén (+1) och Simon Forsström (+2) missade båda kvalgränsen som gick vid ett under par.

Veckans ledartavlor

Veckans TV-tider

Mer från samma ämne

Läs också

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

golfspelaren ludvig åberg spelar golf på golfbana
Tournytt

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lagergren elva i Schweiz

Avancerade två platser på Race to Dubai.

Lagergren topp tio i Schweiz

Sex slag bakom Casey inför sista dagens spel i alperna.

Åberg fyra – Scheffler mästare igen

Kunde inte riktigt haka på i segerstriden under tuff söndag på East Lake GC.

Åberg reste sig rejält efter mardrömsstarten

Ludvig Åberg svarade med sju birdies efter en inledande dubbelbogey och är åter med i toppstriden i Tour Championship.