Hoppa till innehåll

61 slag av Steele – jagar revansch i Sony Open

Föll i särspel ifjol – nu leder Steele igen.

Det är fortsatt låga scorer under Sony Open på Waialae Golf Club och tredje dagens snittscore var så låg som 66.65.

Två spelare gick på 61 slag (-9) och det är också Brendan Steele och Kevin Na som ligger längst upp på ledartavlan.

Steele föll här i särspel mot Cameron Smith ifjol och i år jagar han revansch.

– Lite så är det även om jag är nöjd med hur jag spelade förra året också. Jag önskar att jag hade slagit ett bättre slag in på 18 men Cameron hade en extremt svår up-and-down och löste det perfekt. Sedan slog han ett riktigt bra slag i särspelet. I år är det totalt andra förhållanden och banan spelas lättare men jag trivs väldigt bra här och hoppas kunna fortsätta spela bra i morgon också, sa Steele efter sin 61:a.

Med sina 18 under par totalt leder Steele med två slag före Kevin Na och Joaquin Niemann. Den unge chilenaren har inlett året i expressfart och jagar nu segern andra veckan i rad. Vid Sentry Tournament of Champions förra veckan fick han till slut nöja sig med en andraplats efter förlusten i särspel mot Harris English.

Den här veckan hoppas han på ett snäpp bättre.

– Mitt självförtroende är verkligen på topp just nu. Idag var jag lite missnöjd efter 16 hål eftersom jag tyckte att jag spelade bra utan att få utdelning. Men birdie-eagle på 17 och 18 gav mig verkligen en kick inför avslutningen i morgon, förhoppningsvis kan jag rida på den vågen då.

Väderprognoserna för söndagen pekar mot att ett oväder ska dra in över området sent på eftermiddagen och därför har starten tidigarelagts två timmar.

Klicka på bilden nedan för att komma till ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

golfspelaren ludvig åberg spelar golf på golfbana
Tournytt

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Na efter 61 slag: ”Är lite besviken”

Norlander sju slag bakom ledaren.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Na tog femte segern på fyra år

Lyckades hålla undan för Niemann och Kirk på sluthålen.