Hoppa till innehåll

Först ut – först in

Fjärdeseedade Anton Wejshag från Borås GK var först ut av alla i morse från ettans tee klockan 07:00 - och var också den första att avancera till tredje rundan bland herrarna efter två segrar under den långa första dagen av SM Match på Ullna GC.

Svensk Golf

Mer från samma ämne

Läs också

Tävla

Tävla och vinn: PUMA x Palm Tree Crew

Nya colab-kollektionen lanseras under veckans WM Phoenix Open.

Tävla

Tippa The Open Championship! Vinn priser från Titleist

Vem vinner årets sista herrmajor? Pricka in rätt vinnare för chansen att vinna priser från Titleist.

Tävla

Han vann exklusiva priser från Titleist

Endast fem tävlande gissade på Wyndham Clark som segrare i U.S. Open.

64-rond av Stenson – jagar första segern

Har hittat storformen lagom till slutspelet i PGA Tour Champions.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Gjorde livets första hole-in-one med puttern

André Forsström valde bort järnklubban på Kävlinge GK:s 17:e hål. Resultatet blev hans livs första hole-in-one.

McIlroys galna förmån – nu blir det mycket att checka in

Rory McIlroys nya sponsoravtal innehåller en minst sagt ovanlig förmån. Och det är inga små saker som ska följa honom världen runt.

Ut med padel – in med golf

Tre padelbanor har fått ge plats åt en stor golfsatsning i Gävle – med simulatorer, range och närspelsytor.

Golfen flyttar in på NK – öppnar ny avdelning

Golfen tar plats på NK. Den 1 oktober öppnar varuhuset en ny golfavdelning med utrustning, simulator och custom fitting.