Hoppa till innehåll
Samarbete med Trelleborgs GK

En skånsk golfdröm – se havet från samtliga hål

Sveriges sydligaste seasidebana måste upplevas – naturens krafter ger golfen en extra dimension.

Redaktionen

På Stavstensudde strax väster om centrala Trelleborg hittar ni Trelleborgs Golfklubb. Den natursköna anläggningen erbjuder en ovanligt vackert belägen och utmanande 18-håls seasidebana med tydlig linkskaraktär. Banan smälter in i naturen och visar respekt för alla dess invånare – från stora fågelflockar till sällsynta orkidéer och banan ger genom sina sällsynta växter och sitt delvis unika fågelliv en stark naturupplevelse. 

På Trelleborgs Golfklubb kan man se havet från alla 18 hål och det ger en stark, mäktig seasidekänsla som är svår att hitta på annat håll. Banan har par 71 och mäter mellan drygt 3 900 och knappt 5 300 meter beroende på vilken av de fyra teerna ni väljer men det är vädret och vinden som styr hur lång banan spelas. Utsikten är magnifik i alla väderstreck och att spela på Sveriges sydligaste seasidebana är lika delar naturupplevelse och golf.

Hotell Stavstensgården erbjuder boende precis vid banan med havet som närmaste granne och det finns en mängd golfpaket att välja mellan beroende på hur länge ni vill stanna och hur mycket ni vill spela. Hotell Stavstensgården har tio dubbelrum av varierande storlek och en del rum har utsikt mot havet. Hotellet är totalrenoverat under 2021 och alla rum har eget badrum och toalett med härliga handdukar, linne och hotellprodukter av högsta klass. Frukost och wifi ingår i priset.

Läs mer om våra golfpaket här.

Under 2021 besökte Tee Party Trelleborgs Golfklubb under sin resa genom Sverige och så här blev resultatet i rörliga bilder.

Mer från samma ämne

Läs också

Golfbana i kvällsljus
Nyheter

Två golfklubbar blir en – får 57 hål

Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar Golfklubb slås ihop. Vid årsskiftet bildas en ny klubb med totalt 57 golfhål.

golfbanan kungsängen
Nyheter

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20 000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.

golfbana i england
Nyheter

Golfutrustning för över en miljon stulen

En engelsk golfklubb har drabbats av en omfattande stöld. Utrustning värd över en miljon kronor försvann.

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Storstjärnan bröt med smärtor på Wentworth

Lämnade banan i en golfbil efter nio hål på fredagen.

Nyholm i fint slagläge

Kämpar för att behålla sina spelrättigheter i PGA Tours Höstserie.

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

Två golfklubbar blir en – får 57 hål

Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar Golfklubb slås ihop. Vid årsskiftet bildas en ny klubb med totalt 57 golfhål.