Hoppa till innehåll

Woods opererad igen

Riskerar att missa familjetävlingen tillsammans med sonen i december.

Tiger Woods meddelade på lördagen att han har genomgått ännu en operation.

Den 15-faldige majorvinnaren berättade i ett inlägg på X att han genomgått en operation i ländryggen under fredagen i New York.

– Efter att jag upplevt smärta och stelhet i ryggen lät jag läkare ta tester och de visade att en disk kollapsat och problem med kanalen i ryggraden. Jag valde att byta disken och känner redan nu att det var ett bra beslut för min hälsa och rygg, skrev Woods.

Woods har genomgått en mängd operationer i såväl rygg som ben och nu senast i hälsenan i mars 2025. Detta var sjunde ingreppet i ryggen och det är oklart om och när vi får se Tiger Woods tävla på golfbanan igen.

Den nu 50-åriga Woods har naturligtvis möjligheten att spela PGA Tour Champions under nästa år om kroppen håller och han själv är intresserad. Woods brukar också spela familjetävlingen PNC Championship tillsammans med sonen Charlie. I år spelas PNC mellan den 18-21 december men det är osäkert om Woods hinner bli frisk till dess.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Nyheter

Pepperell sågar Garcias återkomst: ”Driver med oss”

Sergio Garcia talar varmt om sin återkomst till DP World Tour. Eddie Pepperell är betydligt mindre entusiastisk.

golfbana i washington dc
Nyheter

Trump går vidare trots domstolsstopp – stänger banan

Trots domstolens stopp för trädfällning går Donald Trump vidare med golfplanerna. Nu ska East Potomac Golf Links stängas.

ung golfspelare svingar golfklubba på träningsyta
Nyheter

DISKUSSION: Ska Arvsfonden stötta golfanläggningars projekt?

Hundratals miljoner har gått till svensk golf. Men ska Allmänna arvsfonden finansiera projekt som också gynnar betalande golfare och kommersiella aktörer?

Kisner: Tiger Woods siktar mot The Masters

Tiger Woods vill spela mer golf igen. Enligt förre lagkamraten Kevin Kisner finns en plan som kan leda hela vägen till Masters 2027.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods i rätten – erkänner sig skyldig

Tiger Woods ändrar sitt tidigare nekande efter bilkraschen i mars. Nu blir han av med körkortet i fem år.

Woods: ”Inte skyldig”

Den 15-faldige majorsegraren nekar till alla brottsmisstankar.

Tiger Woods misstänkt för rattfylla

Ska ha krockat med annan bil nära hemmet i Florida – vägrade lämna urinprov.

Tiger Woods om Masters: ”Jag vill spela”

TGL-finalen kändes bra, men Tiger Woods kan inte ge ett definitivt klartecken för The Masters än.