Hoppa till innehåll

”Som ett oemotståndligt kinderägg med tre överraskningar i en”

Svensk Golfs systertidning Golf Digest har vunnit fint pris.

CM Hellsten

När Tidskriftsgalan arrangerades på Cirkus i Stockholm så delade ett antal jurygrupper bestående av erfarna personer från mediebranschen ut Tidsskriftspriset i flera olika kategorier.
Bland annat för Årets omslag.

Det gick till svenska Golf Digest och nummer 7/2016 – där Nordens 100 bästa golfbanor rankades.
Juryns motivering: Som ett oemotståndligt kinderägg med tre överraskningar i en. En helt oväntad bild. En rejäl upplagehöjare. En färgstark godisbit i tidningshyllan som plötsligt får en konservativ värld att kännas som en lycklig utflykt till Gröna Lund.

Här är Golf Digests nye chefredaktör

Johan Sundqvist är tidningens art director och var ansvarig för att ta fram det nominerade omslaget.
– Förhoppningsvis betyder den här utmärkelsen att ännu fler får upp ögonen för svenska Golf Digest. För oss på redaktionen är det givetvis en extra boost att vår idé och utförandet av den nådde hela vägen.
– Sedan blev det också revansch på oss själva för att vi inte vann ”Årets omgörning” med Golf Digest på fjolårets Tidskriftsgala, säger Johan Sundqvist. 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba och golfboll
Nyheter

Fem golfögonblick som satte guldkant på sommaren

Här är fem golfhändelser som gjort avtryck under sommaren i Golfsverige.

golfbana
Nyheter

Satsar 40 miljoner – avgiften höjs kraftigt

Växjö Golfklubb investerar 40 miljoner kronor i klubbhus och bana. För att finansiera satsningen höjs medlemsavgiften med omkring 30 procent.

golfspelaren ludvig åberg ler på en golfbana
Nyheter

Sex saker vi kan lära oss av Ludvig Åberg

Vad kan en klubbgolfare lära av en av världens bästa spelare? Robin Stålebring lyfter sex lärdomar från Ludvig Åbergs väg till världseliten.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sveriges 13 svåraste par 3

Svårbemästrade par 3-hål kan sätta djupa spår. Förmodligen för att de framstod som enkla från början.

Svensk Golf

Vårt omslag är nominerat till Tidskriftspriset

”Vi ville göra ett annorlunda omslag och att det skulle bestå av flera lager som växer fram ju mer noggrant man tittar på det.”

Svensk Golf

Golfomslaget kan vinna pris

Svenska Golf Digest har nominerats till ett fint tidningspris.

CM Hellsten

Golfprofiler skriver under brev för att säkra golfhistorien

Ett brev undertecknat av flera stora golfprofiler vädjar om en större budget för Svenska Golfmuseet.

Jesper Johansson