Hoppa till innehåll

SGF: ” Förhoppningsvis ökar intresset för sporten”

Efter majortriumfen kom en Stensoneffekt på svenska banor. Vad kommer Bragdguldet att innebära?

CM Hellsten

Antalet golfare i Sverige ökar för tredje året i rad. Det visar Svenska Golfförbundets senaste statistik.

Antalet aktiva golfmedlemmar ökade under 2016 med 9 794 till totalt 486 631. Det är den största ökningen sedan 2003.

Det blev en Stensoneffekt i Golfsverige.

Triumfen i The Open tillsammans med bra väder och semestertider resulterade i att det spelades rekordmånga sällskapsrundor runt om i landet under den sista veckan i juli.

– Det har skett 411 872 bokningstransaktioner under veckan. Det betyder 41 stycken per minut dygnet runt, vilket är fantastiskt. Då är ändå inte samma veckas 1 113 tävlingar på landets golfbanor inräknade. Vi har ett av Sveriges största bokningssystem som gör detta möjligt, sa då Eva Bergström, chef för GIT, golfens IT-system på Svenska Golfförbundet.

Nu har alltså Henrik Stenson tilldelats Bragdguldet för sin insats på Royal Troon.

Det kommenterar SGF:s generalsekreterare Gunnar Håkansson så här:

– Framför allt är det ett stort erkännande för Henrik som en av svensk idrotts största. För svensk golf innebär det ökad uppmärksamhet och förhoppningsvis att intresset för sporten ökar.

 

Efter att Henrik Stenson belönades med bragdguldet sa Svenska Golfförbundets ordförande, Gunnar Håkansson, så här:

Sammanfattning: Så var Henrik Stensons enastående säsong

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare slår med en golfklubba på en golfbana
Nyheter

Fem nya PGA-stipendiater klara

Fem spelare får stipendier av PGA Future Fund.

gräsklippare, golfbana, golfgreen, grönt gräs
Nyheter

Kostnaderna för att driva en golfbana ökar kraftigt

Kraftigt ökade priser pressar golfbanedriften – men rekordmånga golfare ger klubbarna stabilare ekonomi.

Wilson putter, The 606, Zero Torque-putter
Nyheter

Prisvänliga zero torque-putters från Wilson

Utökar Infinite-serien med två nya modeller.

Kostnaderna för att driva en golfbana ökar kraftigt

Kraftigt ökade priser pressar golfbanedriften – men rekordmånga golfare ger klubbarna stabilare ekonomi.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Satsar på fler hål för att möta det ökade intresset

Nu vill Ekholmsnäs Golf på Lidingö bygga ut till 12 hål.

SGF föreslår kraftigt höjt maxtak för Golf-ID

Svenska Golfförbundet vill höja maxtaket för Golf-ID efter dialog med Konkurrensverket.

Golfåret 2025: Utmaningar 2026?

Golfen växer – men inte utan risker. Här pekar branschens företrädare ut de största utmaningarna inför 2026.

Golfåret 2025: Möjligheter 2026?

Efter ett rekordår blickar Golfsverige framåt. Här är möjligheterna som kan forma golfåret 2026.