Hoppa till innehåll

Ny kampanj ska få fler kvinnor att börja spela golf

Svenska Golfförbundet lanserar ”Hitta Golfen” för att locka fler kvinnor till sporten.

Svenska Golfförbundet lanserar nu den nationella kampanjen ”Hitta Golfen” med målet att få fler kvinnor att upptäcka golfen och hitta till landets golfklubbar.

Kampanjen syns på Facebook, Instagram och YouTube och leder vidare till sajten hittagolfen.se, där besökare kan hitta information om sporten, söka klubbar i närheten och få kontakt med andra kvinnor som spelar golf.

Bakom satsningen ligger en ambition att sänka trösklarna och visa upp en bredare bild av golfen än den traditionella tävlingsmiljön.

En annan bild

Kampanjen har tagits fram tillsammans med kommunikationsbyrån Mi Madre och fokuserar på golfens sociala och vardagliga värden – som gemenskap, motion, naturupplevelser och återhämtning.

– Allt vi belyser i kampanjen är sådant som finns inom golfen, men som sällan lyfts fram. Ska vi nå fler kvinnor räcker det inte att visa upp perfekta svingar och tävlingsresultat. Vi måste visa golfen som den faktiskt är: social, kravlös och möjlig att forma efter sitt liv. Hitta Golfen sätter golfen i ett sammanhang där den känns relevant, välkomnande och rolig, säger Lisa Rosman, vice vd på Mi Madre.

På kampanjsidan finns även vanliga frågor om golf, inspiration för nybörjare och möjlighet att anmäla sig till nyhetsbrev.

Del av golfens långsiktiga strategi

Satsningen är en del av Golfsveriges Strategi 2031, där ett av målen är att få fler kvinnor och flickor att börja spela golf.

Enligt Svenska Golfförbundet är tanken att kampanjen ska leva vidare under flera år och kompletteras med fler lokala aktiviteter tillsammans med golfklubbar runt om i landet.

– Vi hoppas att Hitta Golfen ska sänka trösklarna för att testa golf, utmana fördomar om vår fantastiska idrott, och få fler kvinnor att hitta till en golfklubb, säger SGF:s kommunikationschef Ove Ellemark.

Golfklubbar runt om i Sverige uppmanas nu också att ansluta sig till satsningen.

Mer från samma ämne

Läs också

golf inomhus
Nyheter

5 saker som faktiskt är bättre med inomhusgolf

Utesäsongen går mot sitt slut. När golfen så småningom flyttar in finns det faktiskt saker som blir bättre.

golfbana från ovan
Nyheter

Crownwood prisas igen: ”Bevis på att vi har gjort någonting rätt”

Crownwood Club prisas på nytt. Anläggningen i Ängelholm tar hem förstapris för banan – och tredjepris för klubbhuset.

inomhusgolf-green
Nyheter

Ut med padel – in med golf

Tre padelbanor har fått ge plats åt en stor golfsatsning i Gävle – med simulatorer, range och närspelsytor.

Golfen flyttar in på NK – öppnar ny avdelning

Golfen tar plats på NK. Den 1 oktober öppnar varuhuset en ny golfavdelning med utrustning, simulator och custom fitting.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Marcus Norman blir ny generalsekreterare för SGF

Efter 18 år sker ett skifte på Svenska Golfförbundet. Marcus Norman efterträder Gunnar Håkansson.

Succé! Så fick Halland 100 damer att spela DM

Hallands Golfförbund gjorde om distriktsmästerskapet för damer från grunden. Resultatet blev ett fulltecknat startfält med 100 deltagare – och ett tävlingsformat som kan inspirera fler distrikt.

PGA:s mål: Tre gånger fler kvinnliga tränare

PGA of Sweden lanserar satsningen 78/30. Målet är att öka andelen kvinnliga PGA Professionals från dagens cirka 11 procent till minst 30 procent på sikt.

Så ska R&A-samarbetet lyfta svenska golfbanor

Svenska Golfförbundet och R&A fördjupar samarbetet. Målet är bättre golfbanor, ökad hållbarhet och gemensamma riktlinjer för framtidens banskötsel.