Hoppa till innehåll

Majorsegrarens hus brann ner

Davis Love III och hans familj klarade sig lyckligtvis oskadda när deras hus i Georgia brann ner.

Det var tidigt på fredagsmorgonen som Davis Love III:s hus på St Simons Island i Georgia började brinna.

Familjen Love var hemma och larmade brandlåren klockan 05.18 men trots att tre brandbilar snabbt kom till platsen kunde man inte rädda huset.

– Alla klarade sig bra och vi är tacksamma över det även om det är sorgligt att huset som gett oss så många fina minnen är borta. Men man får ha lite perspektiv i en tid då så många har det jobbigt och kämpar för livet, sa Davis Love III i ett uttalande.

Branden är under utredning men enligt brandkåren i Glynn County började branden i garaget.

55-årige Davis Love III har 21 segrar på PGA-touren varav en major, PGA Championship 1997, samt The Players Championship två gånger. Han har dessutom varit kapten för det amerikanska Ryder Cup-laget vid två tillfällen, 2012 och 2016, och valdes in i golfens Hall of Fame 2017.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

BMW PGA Championship 2026 - Day Three
Nyheter

Åtta birdies av Åberg

Blandar sig i segsrtriden efter 67-rond på Wentworth.

Golfbana i kvällsljus
Nyheter

Två golfklubbar blir en – får 57 hål

Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar Golfklubb slås ihop. Vid årsskiftet bildas en ny klubb med totalt 57 golfhål.

golfbanan kungsängen
Nyheter

GolfStar passerar 20 000 – växer med 11 procent

GolfStar har passerat 20 000 aktiva spelpaket. Under året har verksamheten vuxit organiskt med 11 procent.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Charlie Woods, 13, satte personbästa – 68 slag

"Pappa sa åt mig att ha tålamod"

Här är foursomeparen som möts första dagen

USA Storfavorit. Scott/Matsuyama först ut för det internationella laget.

Bo Hansson

USA gigantisk favorit i Presidents Cup

Internationella lagets kapten Trevor Immelman: ”Vi har absolut ingenting att förlora. Mitt budskap är, tro på er själva”.

Bo Hansson

Love III tog fram kniven och lagade otillåtet puttergrepp

Domarna dömde ut Harris English puttergrepp i Ryder Cup. USA:s vicekapten ryckte in och räddade dagen.