Hoppa till innehåll

Grant ger 100 000 till fond för unga damproffs

"Jag minns själv hur glad jag blev och vilket stöd pengarna gav mig"

Linn Grant har under 2022 tagit fyra segrar på Ladies European Tour, ett antal topplaceringar på LPGA Tour, och klättrat till en 25:e plats på världsrankingen.

Nu låter hon en del av prispengarna gå tillbaks via PGA Future Fond och bli till hjälp för andra som är i behov av stöd på sin väg mot ett liv som golfspelare.

Pressmeddelande:

2021 mottog Linn Grant ett stipendium på 75 000 kr vilket var ett stort stöd i hennes fortsatta satsning som proffs. Linn vill nu vara med och stötta andra unga kvinnliga PGA Tour Professionals genom att donera 100 000 kr tillbaka till stiftelsen.

”Det är ungefär ett år sedan jag själv fick ta emot ett stipendium från Future Fund och att nu ha möjligheten att själv kunna ge mitt stöd tillbaks känns fantastiskt kul. Jag minns själv hur glad jag blev och vilket stöd pengarna gav mig både ekonomiskt men också ett stort mentalt stöd. Att kunna starta min karriär med mindre ekonomisk press och mer fokus på golfen är precis det jag hoppas kunna ge till fler. Jag vet att vi har många otroligt duktiga tjejer i Sverige som ännu inte tagit steget ut i proffslivet och kan jag då på detta sätt bidra till att dom får en lättare övergång så gör det mig otroligt glad. ” – Linn Grant

”Det är stort av Linn att ge tillbaka på detta sätt till vår stiftelse. Vi är så glada och tacksamma. Det betyder mycket för många kommande Svenska PGA Tour Professionals i deras fortsatta satsning.  Samtidigt  visar det åter på hur viktig PGA Future Fund är . Det säger även mycket om Linn som person” -Johan Hampf

Linn gick i dagarna upp på 25:e plats i världsrankingen och är den högst rankade svenska kvinnliga spelaren för tillfället. Linn har dessutom blivit nominerad till årets nykomling på idrottsgalan.

PGA Future Fund gör nu tillsammans med Linn en riktad satsning på kvinnliga PGA Tour Professionals.

Läs mer: Linn Grant nominerad till Idrottsgalan


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

The Quarry golf
Nyheter

Man knivhögg spelpartner efter bråk på golfbana

Bråk urartade totalt på golfbana i Texas.

Christina Rodman
Nyheter

Christina Rodman har gått bort

Förbundsdomaren och Svensk Golfs tidigare medarbetare har lämnat oss efter en tids sjukdom.

svart skylt med vit text invid en grön buske
Nyheter

Teknikföretag stämmer LIV Golf

Har inte fått betalt under 2026 för sina tjänster.

Följ svenskarnas segerjakt ikväll

Dubbla segermöjligheter på de stora tourerna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Fem nya PGA-stipendiater klara

Fem spelare får stipendier av PGA Future Fund.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg