Hoppa till innehåll

Golfare död efter ormbett

Fick bett i vristen när han letade boll i ruffen.

Martin Strömberg

 

Det var i förra veckan som 70-åriga Lawrence Walters var ute och spelade golf på Elkhorn Ridge GC i South Dakota som olyckan inträffade.

Enligt klubbens pro letade Walters efter sin boll i högt gräs vid sidan av ett hål då han fick ett bett i vristen av en skallerorm.

Trots att man hämtade mannen och transporterade honom snabbt till sjukhus gick hans liv inte att rädda, enligt AP.

Elkhorn Ridge meddelade efter dödsfallet att de kommer att sätta ut fler varningskyltar för orm runt banan.

 

Mer från samma ämne

Läs också

tom golfbana under golftävling
Nyheter

LIV Golf läggs ned – nu väntar avvecklingen

Efter fyra säsonger är det slut för LIV Golf. Under torsdagens konkursförhandling klargjordes hur verksamheten ska avvecklas.

Tre män på kontor
Nyheter

GolfStar får ny huvudägare – över 100 miljoner tillförs

Brittiska Hanover Investors tar över som huvudägare i GolfStars ägarbolag. Nu väntar fortsatt expansion.

teemarkering på golfbana
Nyheter

LIV Golf nära kollaps – miljardaffären spricker

LIV Golfs framtid hänger på en skör tråd. Den planerade nystarten har spruckit och touren riskerar nu att avvecklas.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.