Hoppa till innehåll

Då säger polisen till om golfbagen på mopeden

Är det tillåtet att köra moped, cykel eller elsparkcykel med en golfbag på ryggen? Polisen reder ut vad lagen faktiskt säger.

Att ta sig till golfbanan med golfbagen på ryggen är ingen ovanlig syn. Men vad gäller egentligen om färdmedlet är en cykel, moped eller elsparkcykel?

Enligt Polisen finns det inget generellt förbud mot att ha en golfbag på ryggen. Det avgörande är i stället om den påverkar trafiksäkerheten.

Ingen regel mot golfbagar

Mathias Rutegård, pressekreterare vid Polisens nationella mediecenter, säger att det inte finns någon särskild bestämmelse som förbjuder golfbagar.

– Det finns inget särskilt förbud mot att cykla, köra moped eller en laglig elsparkcykel med en golfbag på ryggen.

I stället är det trafikförordningens allmänna regler om last som gäller.

– Trafikförordningen säger att man inte får transportera gods som är så tungt eller stort att cykeln eller mopeden inte kan manövreras säkert eller så att annan trafik hindras.

Det innebär att en golfbag i sig inte är olaglig – men om den begränsar sikten, balansen eller möjligheten att manövrera fordonet kan den innebära att reglerna inte följs.

Kan stoppas för kontroll

– Jag kan inte hitta några ärenden som är kopplade till just golfbagar, säger Rutegård.

En polispatrull kan däremot stoppa en cyklist eller mopedförare för att kontrollera situationen.

– En polispatrull kan alltid stoppa en cyklist för att kontrollera situationen utan att det betyder att det automatiskt finns grund för böter. Den juridiska gränsen går vid säker manövrering och trafiksäkerhet, inte vid själva förekomsten av en golfbag.

Den som transporterar sin golfbag på ryggen behöver alltså inte oroa sig för att bagen i sig bryter mot lagen – men den får inte göra fordonet osäkert att framföra.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

moped och gräs
Nyheter

Då säger polisen till om golfbagen på mopeden

Är det tillåtet att köra moped, cykel eller elsparkcykel med en golfbag på ryggen? Polisen reder ut vad lagen faktiskt säger.

golfspelaren gary player
Nyheter

Ikonen: Världsettan borde göra mer för golfen

Gary Player vill se världsettan Scottie Scheffler spela fler internationella tävlingar för att stärka golfens globala genomslag.

golfbana i motljus
Nyheter

Trump’s Twelve har öppnat i Skottland

Trump Turnberry har invigt en ny 12-hålsbana.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Galen biljakt på golfbana – polisen brottade ner kvinna

Var nära att köra över golfspelare under vansinnesfärden.

Sänker priset på golfbag – från 2 235 till 0 kr

Tidigare kostade det 2 235 kronor - enkel resa - att checka in golfbagen på Thai Airways. På onsdagen slopades avgiften helt för svenska resenärer.

CM Hellsten

Märkliga händelser vid vattenhålen

Ett hål som döpts till U137 efter ubåten. Bagar och banmaskiner som plumsat i vattnet - frivilligt och ofrivilligt. Det mest osannolika kan hända vid banans vattenhål. Här är 15 märkliga historier.

Henrik Lenngren

Med blick för seger

Han är 26 år, västgöte och rookie på Europatouren. Han är också orädd, talangfull och rakt på sak.– Jag vill inte vara en i mängden på touren, säger Oscar Florén.

Henrik Lenngren