Hoppa till innehåll

Annika Sörenstam dyker upp i lucka 13

Julkalendern från Skånes Golfförbund samlar de svenska stjärnorna.

Axel Bridal

Med juniorerna i åtanke har Skånes Golfförbund sammanställts en ambitiös julkalender som kan avnjutas på deras YouTube-kanal. Där hittar vi namnkunniga profiler som majorvinnaren Anna Nordqvist, den lovande talangen Vincent Norrman och flertalet andra svenska golfspelare. 

Syftet med julkalendern är att sprida tips och råd till yngre spelare under den rådande vintern. I den senaste luckan, lucka 13, träffar vi på den genom tiderna bästa kvinnliga golfspelaren, Annika Sörenstam. 

– Jag tror att det är viktigt att under vintern att man jobbar mera på teknik. Tänk på greppet, uppställningen och jobba mycket på att siktet blir rätt. 

Ni kan följa hela julkalendern på deras YouTube-kanal här. Elva luckor återstår och vem som dyker upp på julafton återstår att se. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare får pris av annika sörenstam
Nyheter

Överlägsen vinnare på Upsala GK – svenskor tog viktiga poäng

Lauren Crump vann ANNIKA Invitational Europe med tio slag. Flera svenskor stärkte sina chanser till Junior Solheim Cup.

paragolfspelare slår golfslag på golfbana
Nyheter

Avslutar karriären efter 23 år

En av svensk paragolfs främsta profiler Joakim Björkman avslutar sin tävlingskarriär.

golfbollar i en hög
Nyheter

Golfens bollrevolution bromsas in

Nu är det officiellt. Den omdiskuterade rollbacken för elitgolfen införs inte 2028 som planerat. Nu öppnar golfens makthavare för alternativa lösningar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.