Hoppa till innehåll

”Formen känns bra”

Vår svenske web.com-representant fortsätter att spela bra.Efter första dagen i Dallas är Henrik Norlander fyra under par.

Martin Strömberg

En av våra mest spännande spelare är inte på plats på PGA National. Nog för att Henrik Norlander ville spela Nordea Masters men ibland måste en professionell golfspelare göra prioriteringar och den här gången blev det fortsatt satsning mot PGA-kortet via web.com.

– Jag bestämde mig tidigt i år att satsa fullt ut på den här touren och ta tillbaks mitt PGA-kort, berättar Henrik Norlander för Svensk Golf.

Det kort som han hade under 2013 och som gav tre topp 20-placeringar på ”stora” touren innan stockholmaren tvingades ner ett hack till web.com. Hittills i år har Norlander tre topp-tio och är inför veckans tävling på 21:a plats på order of merit och därmed på rätt sida gränsen där de 25 främsta vid säsongens slut får kategori på PGA-touren.

– Jag spelade stabilt idag efter en trög start och fick dessutom i lite puttar på slutet. Formen känns bra och jag ser verkligen fram mot sommaren och resten av säsongen, säger Norlander.

Han gjorde fyra birdies sista sex hålen och är delad 33:a inför fortsättningen av Greater Dallas Open, som leds av gamle favoriten Tommy ”twogloves” Gainey på nio under par. 

Samarbete med Hitpin Golf

Svenska Hitpin Golf satsar vidare – här är några nyheter

Svenska Hitpin Golf har sedan starten gått sin egen väg — golfbollar i tour-klass, designade i Sverige, till upp till 40 procent lägre pris än marknadens etablerade premium. Under 2026 satsar varumärket bredare med ny premiumhandske i cabretta-läder, helt ny sajt och uppgraderat tryck på logobollar för företagsmarknaden.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Har bröderna vad som krävs för att skriva historia?

Formstarka Matt och Alex Fitzpatrick har radat upp segrar. Nu ställs frågan: räcker det hela vägen till en historisk titel i helgen?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ingen given vinnare i The Masters 2026

The Masters 2026 ser ovanligt öppet ut – ingen tydlig favorit enligt statistik från DataGolf.

Fitzpatrick vann Valspar Championship

Så här gick det under söndagen på de amerikanska tourerna.

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.