Hoppa till innehåll

Hellgren går för finalseger

Björn Hellgren går ut i ledarboll i den tredje rundan av Challengetourfinalen på Mallorca. "Det enda vi gick in med i den här tävlingen var att vinna", säger han till Svensk Golf.

Bo Steffensen

Förra säsongen spelades det 27 tävlingar på Challengetouren. I år har coronapandemin hackat upp touren rejält och när tourfinalen nu avgörs på Mallorca är det den elfte tävlingen för året.

Hade allting varit som det var tänkt skulle de tjugo främsta på rankingen fått ett kort till Europatouren. Så blev det inte som bekant. På grund av pandemin tappar ingen på Europatouren sitt kort i år, det blir heller ingen kvalskola och på Challengetouren gäller det i stället att sluta topp fem. De fem kommer att få vissa möjligheter att spela på Europatouren nästa år.

Eftersom förstapriset på T Golf & CC på Mallorca är 62 000 euro har, i princip, alla i det 45 man starka finalfältet en chans att knipa en topp fem. I alla fal rent matematiskt.

45 spelare är på plats, varav åtta svenskar. Bäst går det för Björn Hellgren som är delad tvåa inför helgen. Han är totalt nio under par efter 66 (–5) på torsdagen och 67 (–4) på fredagen. Leder gör tysken Alexander Knappe (–11).
Hellgren, som är 27:a på rankingen, är alltså med och hugger på den där segern. Han står på puttinggreenen när Svensk Golf når honom på fredagseftermiddagen.
– Jag behöver egentligen en vinst för att förbättra min Challengetourkategori också. Så det enda vi gick in med i den här tävlingen var att vinna. Jag spelar ju på Asientouren sedan i vintras och hade egentligen bestämt att inte spela något på Challenge i år, men Asientouren står ju still och jag fick möjlighet att spela en CT på Nordirland. Jag blev femma. Efter det sa vi att vi kör på lite på Challengetouren så får vi se vart det kan bära, säger han.

Finalen är Hellgrens femte CT-tävling i år. Coachen Robert Eriksson är med som caddie under veckan.

På lördagen går Björn Hellgren ut i ledarboll med Knappe och engelsmannen Richard Mansell (också –9).

– De första två dagarna sa vi att vi ville gå fyra under per varv och det har vi ju nått. Knappe sköt åtta under i dag och avslutade fyra under de sista tre hålen. Nu får vi spela med honom, men jag tror att tar man det till 16 under så har man nog rätt bra chans att vinna den här tävlingen. Det var det målet vi satte innan tävlingen började, säger han.

Eftersom endast 45 spelare är med finns ingen kvalgräns.

Leaderboard. Följ CT-finalen här.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Frösåker G&CC, Sveriges bästa banor, Bjärn Hellgren

Se filmen: Frösåker G&CC med Björn Hellgren

Härlig lakeside-golf står på menyn när Sveriges bästa banor stannar till utanför Västerås.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Stenson jagar segern i Macao

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Martin Strömberg
Son Muntaner
Son Muntaner - modernt präglad parkgolf som synar det långa spelet i sömmarna.

54 timmar på Mallorca

I Palmas utkanter väntar Mallorcas största golfresort. Vi kryssar mellan tapas, hummerravioli och tvära doglegs under en matad minisemester

Söderberg klättrar i Skottland – viktiga poäng står på spel

Sebastian Söderberg behöver en stark avslutning på säsongen. Efter 67 slag på Kingsbarns har han gett sig själv chansen.

TourTempen – Vad finns då kvar?

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.