Hoppa till innehåll

Två greener saboterade: ”Ser ut som ett potatisland”

När medlemmarna kom till banan för att spela tävling fick de en chock. Två av greenerna hade saboterats.

CM Hellsten

Kiruna Golfklubb hade laddat för helgens tävling men när spelarna anlände till banan i lördags fick de en chock. Två greener hade saboterats, något som lokaltidningen Norrbottens-Kuriren var först med att uppmärksamma.

– Det var ingen rolig dag. Någon hade kört runt med antingen en epa–traktor eller en moped på två av våra greener. Det ser ut som ett potatisland, säger ordförande Bengt Keisu till svenskgolf.se/wp.

Två greener saboterade: ”Ser ut som ett potatisland”
Foto: Anna Wester

Tourbana vandaliserad

Kunde ni genomföra tävlingen?

– Ja, vi spelade men de skadade områden var förstås avstängda. Vi har polisanmält händelsen. Vi har drabbats av skadegörelse en gång tidigare men då var inte lika allvarligt som det här.

Vad händer nu?

– Vi kan ju inte stänga av banan mitt i sommaren utan vi får i stället halvera greenerna. Väldigt tråkigt eftersom vi precis hade fått ordning på greenerna. Vi är ju en liten klubb och det kostar en hel del att återställa banan.


Hur mycket?

– Uppskattningsvis 100 000 kronor.

Två greener saboterade: ”Ser ut som ett potatisland”
Foto: Peder Gidlund

Tour-banan vandaliserad – igen!

Två greener saboterade: ”Ser ut som ett potatisland”
Foto: Peder Gidlund

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.