Hoppa till innehåll

TV: Se Arnold Palmer ge en lektion i att ”kasta macka”

Lär dig av The King hur man gör för att slå en boll som studsar på vattnet!

Jesper Johansson

Se det klassiska klippet när Arnold Palmer lär ut hur man studsar bollen på vatten, eller ”kastar macka”. Det krävs ett antal förök för att klara det, en av anledningarna till att han missar är för att det var en ”Jack Nicklaus-boll”.

Här är klippet:

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Skins Game tillbaka – Ryder Cup-stjärnor gör upp om miljoner

Första upplagan på 17 år. Justin Thomas, Xander Schauffele, Keegan Bradley och Tommy Fleetwood möts i Florida i slutet av november.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Blir det 29 under par för Åberg i år igen?

Det och fyra andra saker att hålla koll på i årets sista PGA Tour-tävling The RSM Classic.

10 framgångsrika spelare ingen (FÅ!) minns 

Hur kan två tvåfaldiga majorvinnare falla i glömska? Och vem var det nu som tvålade till Phil Mickelson i Ryder Cup 2002?

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Fem golfhål där The Open Championship ska avgöras.

Från 112 till 570 meter. Vinnaren av The Open måste behärska golfens alla slag.