Vi berättade tidigare om labradoren Tessa i Örnsköldsvik som lyckats snoka upp en hel del golfbollar under sina promenader intill Peter ”Foppa” Forsbergs anläggning Veckefjärdens GC.
Collien Jess är ännu bättre på att hitta golfbollar. I en artikel från 2017 berättar brittiska Daily Mail den fantastiska storyn.
Husse Barry Gell hämtade Jess från en kennel 2005 och under promenaderna hemma i skotska Dunfermline belönades hunden med ett litet kex för varje upphittad golfboll.
Under det första året hittade Jess i snitt 11 golfbollar per dag och totalt blev det 1 405 stycken.
Andra året hittades 2 523 golfbollar och 2016 så många som 6 277.
Sammanalagt under 12 år blev det 51 000 golfbollar.
– Det tog bara tre dagar att lära henne och jag har sparat en förmögenhet tack vare Jess. Golfbollar kan vara dyra, men jag har inte köpt en enda sedan 2005. Problemet är att jag har mer golfbollar än jag behöver, sa ägaren Barry Gell till Daily Mail.
Se TV-reportaget här: