Hoppa till innehåll

Travkommentatorn hörs när du spelar golf

Här är golfbanan som ligger granne med travbanan.

CM Hellsten

Intill Siljan mitt i Dalarna ligger Rättvik. Bygdens golfbana invigdes redan 1959 och var då den 44:e i Sverige.
På den tiden fanns det nio hål.
Sedan 1979 är det en 18-hålsbana. Rättviks GK är unik eftersom det inte finns två hål i följd med samma par.

Därför vajar en prideflagga på golfklubben

Golfbanan ligger i en slags arenastad med närhet till baseball- och fotbollsplan, bandyhall, hockeyrink och så en travbana.
När det är lopp på Dalatravet Rättvik så hörs och syns det även på golfbanan.

Greenerna på hål 3, 4, 6, 12 och 13 samt utslagsplatserna på hål 5 och 7 har travläktaren som en kuliss och på den lilla vägen där emellan brukar hästekipagen värma upp.
Så när du puttar kan du höra referatet från travets kommentator – ett annorlunda inslag i Golfsverige.

TV: Se Jens Dantorp trava på svensexan

Ackompanjerad av musiken från Rockyfilmen låter det så här på treans green:
”Åtta Klack Soja som är på gång via tredje, kommer upp utvändigt om nummer sex Björnli Ada… De har greppet just nu… Kopplar greppet gör åtta Klack Soja”
– När det är lopp så har de ganska bra högtalare så då får golfaren spela till travet. Det är ganska roligt när de räknar ner till start samtidigt som man ska slå. Vi rättvikare har vant oss vid detta, säger klubbchefen Magnus Eriksson till svenskgolf.se/wp.

Vad säger förstagångsbesökaren?
– Det blir faktiskt nästan aldrig några kommentarer.

Hur är travbanan som granne?
– Bra. Vi har flera kombinationer med travet. Bland annat så arrangerar de en golftävling hos oss dagen före midsommar varje år – Travgolfen. Det är många ägare som kommer och tittar till sina stall och spelar golf. Och när det är V75 på Rättvik så märker vi av det i vårt boende på golfbanan.


Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

5 svenska golfbanor du måste spela

Från vilda fjällhål till hypermanikyrerad stadiumgolf. Här är fem oförglömliga golfupplevelser innanför landets gränser.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tågräls ska byggas – golfbanan kan flyttas

När Norrbotniabanan ska byggas ut riskerar golfbanan att flyttas.

CM Hellsten

Dubbla inbrott på golfklubben

Båstad Golfklubb drabbades av två inbrott under helgen.

CM Hellsten

Terränglopp – på golfbanan

Motala Golfklubb arrangerade ett terränglopp.

CM Hellsten

Golf och skidåkning i fjällen – samma dag

I Idrefjällen gick det att kombinera skidåkning med golfspel.

CM Hellsten