Hoppa till innehåll

Sagström och Stark fortsatt starka i Las Vegas

Svenskorna har tagit full pott hittills – en gruppspelsmatch återstår.

Efter två omgångar i LPGA-tävlingen T-Mobile Match Play har både Maja Stark och Madelene Sagström vunnit sina matcher och har goda chanser att nå helgens slutspel. Tävlingen spelas på Shadow Creek i Las Vegas, där 64 spelare deltar i ett gruppspel med 16 grupper. Endast gruppvinnarna går vidare till åttondelsfinal, och finalen avgörs på söndag.

Maja Stark obesegrad inför gruppfinalen

Maja Stark inledde tävlingen med en 3/2-seger mot danskan Nanna Koerstz Madsen och följde upp med ytterligare en 3/2-seger mot amerikanskan Bailey Tardy. Tardy och Koerstz Madsen är redan utslagna, vilket innebär att fredagens match mellan Stark och sydkoreanskan Hyo Joo Kim avgör vem som går vidare.

– Det var en tuff match. Bailey spelade riktigt bra i början och jag hamnade i underläge efter tio hål. Men jag försökte hålla fokus på mitt eget spel och lita på att jag skulle få mina chanser, sa Stark efter segern.

Inför gruppfinalen behåller Stark samma strategi.

– Jag vet inte exakt hur Hyo Joo har spelat, men hon vann förra veckan, så jag antar att hon spelar bra. Jag kommer bara fokusera på mitt eget spel och ta ett slag i taget.

Sagström i topp – en delning räcker för avancemang

Madelene Sagström har också vunnit båda sina matcher. Hon besegrade Patty Tavatanakit med 1/0 på onsdagen och Minjee Lee med 3/2 på torsdagen. Med två segrar toppar hon sin grupp och möter nu Jasmine Suwannapura, som förlorat sina två matcher. En delning räcker för att Sagström ska vinna gruppen.

– Jag började bra och var två upp efter tre hål, men kämpade lite med bollträffen. Den här banan straffar minsta misstag, så jag fick lita på puttern och mitt närspel. I matchspel gäller det att vara kvar i nuet och inte fastna i tidigare misstag, sa Sagström efter segern mot Minjee Lee.

Linnea Ström förlorade sin andra match mot Mao Saigo med 1/0 och måste vinna mot Andrea Lee på fredagen samt hoppas att Haeran Ryu besegrar Saigo för att ha en chans att gå vidare.

TV-tider

Sänds i: Viaplay, V Sport Golf

DatumHuvudsändning
Onsdag 2 april23.59
Torsdag 3 april23.59
Fredag 4 april23.59
Lördag 5 april23.59
Söndag 6 april23.59

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare i röd golfpiké
Tournytt

Så följer du Örtengren i Augusta National Women’s Amateur

Sveriges enda deltagare gör sin femte raka start – här ser du tävlingen.

golfspelare och caddie på bro över bäck
Tournytt

Här är alla spelare i The Masters 2026

De här spelarna är klara för årets första herrmajor.

golfspelare knäböjer på golfbanan augusta national
Tournytt

Så sänds The Masters 2026

Sändningstider för The Masters 2026 på Augusta National Golf Club.

Jacobson jagar segern på PGA Tour Champions

Så här gick det för de svenska spelarna i USA under lördagen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Svenska toursegrar 2025

Här är titlarna som Sverige bärgat på världens största golftourer.

Svensk Golf