Hoppa till innehåll

Världsettans besked efter operationen

Då hoppas Scheffler vara tillbaks.

Det var på juldagen förra året som den överlägsna världsettan Scottie Scheffler skadade sin högerhand när han arbetade i köket. Under en digital presskonferens på måndagen berättade han om skadan och den efterföljande operationen och när han siktar på att komma tillbaks till tävlingsspel.

Enligt egen utsago var det när han skulle göra hemmagjord ravioli som han fick skadan som innebar att han fick glas in i handflatan. Scheffler opererades nyligen och meddelade att allt gått enligt planerna.

– Operationen gick bra, kroppen känns bra men jag kan inte säga säkert ännu när jag kan spela igen, förklarade Scheffler.

Han berättade att han börjat träna i gymmet men att han behöver några dagar på sig att värdera hur lång tid det kommer att ta att komma tillbaks till rangen och golfbanan igen. Han berättade också att skadan orsakat vardagliga bekymmer.

– Det har varit konstigt att inte kunna använda högerhanden i den dagliga verksamheten som för att borsta tänderna eller byta blöjor, förklarade Scheffler.

Scheffler missade säsongsupptakten och signaturtävlingen The Sentry och risken finns att han också missar nästa signaturtävling, AT&T Pebble Beach Pro-Am, som inleds den 30 januari.

– Vi får se om jag hinner bli spelklar till dess men jag hoppas på det, om några dagar vet jag bättre, men allt går enligt planen.

Scottie Scheffler vann sju tävlingar på PGA Tour förra säsongen, varav en major, The Masters, och vann dessutom OS-guldet i Paris. Scheffler har varit världsetta sammanlagt 123 veckor och just nu är han cirka 6,5 poäng före tvåan på OWGR, Xander Schauffele.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Trots blytung rond – Åberg vidare till helgen

Norén bäste svensk på delad 19:e plats på Muirfield Village.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Scheffler rasade mot caddien

Världsettan Scottie Scheffler tappade humöret efter en dubbelbogey i the Memorial Tournament.

Kostsamma missar – men bra svensk start i Ohio

Ludvig Åberg och Alex Norén delar 13:e plats i veckans signaturtävling.

Jämförelse – där är Åberg vassare än Scheffler

Och siffrorna som Åberg behöver förbättra.

Starttider Memorial – då slår Åberg och Norén ut

Ludvig Åberg och Alex Norén finns med i det stjärnspäckade startfältet i the Memorial Tournament.

Svensk Golf