Hoppa till innehåll

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.


Ifjol missade Wyndham Clark kvalgränsen i U.S. Open på Oakmont efter två raka 74-ronder och innan han lämnade anläggningen slog han sönder ett skåp i omklädningsrummet i ilska. Något som inte uppskattades av Oakmont som stängde av Clark från anläggningen.

Han hade stora problem med spelet och även hur han hanterade motgångar.

Fått mycket skit

– Jag har fått mycket skit efter det som hände på Oakmont och jag förtjänar alltihop. Men det som är sorgligt är att det inte speglar hur jag är som person, det som hände förra året. Jag hoppas kunna vinna tillbaks sympatier från fansen och att de kan se hur mycket jag brinner för golfen och respekterar spelet. Det var en bedrövlig händelse där jag tappade kontrollen men jag hoppas att jag kan visa mina goda sidor bättre i framtiden.

Det här året ser allt mycket bättre ut. Han har hittat tillbaks till den form som gav honom segern i just den här majorn på Los Angeles Country Club 2023 och leder efter två ronder på sju under par, fyra slag före fyra spelare på tre under par.

– Jag har drivit bollen bra och sedan varit ganska konservativ in mot greenerna, det är där alla problem finns på den här banan. Jag var inte lika skarp idag som under första ronden men strategin att spela mot säkra områden höll mig fokuserad hela vägen.

Höga målsättningar

Det blev 69 slag andra ronden men Clark har höga målsättningar under helgen.

– Jag kommer att fortsätta att spela enligt planen och min målsättning var att nå tvåsiffrigt innan helgen. Jag har verkligen inte haft mitt bästa spel ännu men jag hoppas kunna hitta det under de sista två ronderna.

Engelsmannen Matt Fitzpatrick, amerikanerna Xander Schauffele och Sam Stevens, samt sydkoreanen Tom Kim, delar alla andraplatsen på tre under par.

I TV

V Sport Golf, Viaplay, Viaplay Sport-kanalen
  • 18 jun., torsdag
    • 12:30 Early Coverage
    • 13:30 Featured Groups 1
    • 13:45 Huvudsändning
    • 14:30 Featured Groups 2
    • 20:00 Viaplay Sport-kanalen
  • 19 jun., fredag
    • 12:30 Early Coverage
    • 13:30 Featured Groups 1
    • 14:30 Featured Groups 2
    • 18:00 Huvudsändning
    • 18:00 Viaplay Sport-kanalen
  • 20 jun., lördag
    • 16:00 Early Coverage
    • 16:00 Featured Groups 1
    • 16:00 Featured Groups 2
    • 18:00 Huvudsändning
  • 21 jun., söndag
    • 15:00 Early Coverage
    • 16:00 Featured Groups 1
    • 16:00 Featured Groups 2
    • 17:00 Huvudsändning

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Delarna som sänkte Åberg

Tappade mycket in mot greenerna under fredagen.

LIV-stjärnan: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Delarna som sänkte Åberg

Tappade mycket in mot greenerna under fredagen.

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.