Hoppa till innehåll

Då startar Ludvig Åberg – så ser du signaturtävlingen

Världsfyran spelar med årets PGA Tour University-vinnare. 

Svensk Golf

Förra året fick Ludvig Åberg en direktbiljett ut på PGA Tour efter att ha slutat etta på rankinglistan PGA Tour University för amatörspelare på college. 

Åberg har sedan under ett år som proffs vunnit en gång på PGA Tour, en gång på DP World Tour, vunnit Ryder Cup med Europa, slutat tvåa i The Masters och tagit sig upp till fjärde plats på världsrankingen. 

Förra veckan slutade den 24-årige svensken delad 12:a i U.S. Open och den här veckan finns han med i den åttonde och säsongens sista signaturtävling på PGA Tour – Travelers Championship. 

Under de två första ronderna får Åberg sällskap av det här årets PGA Tour University-vinnare – 22-årige amerikanen Michael Thorbjornsen. 

På torsdagen slår de ut på TPC River Highlands i Connecticut klockan 20.00, svensk tid. Och på fredag spelar de förmiddagsgolf med starttid klockan 16.50, svensk tid. 

Världstvåan Rory McIlroy var anmäld men har valt att stå över veckans tävlingen och ta en längre paus fram till Genesis Scottish Open (11–14 juli). Men världsettan Scottie Scheffler är på plats och spelar tillsammans med Max Homa. Världstrean Xander Schauffele spelar med fransmannen Matthieu Pavon och Viktor Hovland spelar i samma grupp som Collin Morikawa. 

Regerande mästare är Keegan Bradley och den totala prispotten i årets Travelers Championship är 20 miljoner dollar.

Intressanta starttider, svensk tid:

Torsdag

  • 16.30: Scottie Scheffler, Max Homa
  • 19.30: Collin Morikawa, Viktor Hovland
  • 19.50: Xander Schauffele, Matthieu Pavon
  • 20.00: Ludvig Åberg, Michael Thorbjornsen

Fredag 

  • 16.20: Collin Morikawa, Viktor Hovland
  • 16.40: Xander Schauffele, Matthieu Pavon
  • 16.50: Ludvig Åberg, Michael Thorbjornsen
  • 19.40: Scottie Scheffler, Max Homa

TV-tider

Sänds i: Discovery+, Max, Eurosport 2
Svenska spelare: Ludvig Åberg

DatumHuvudsändning FeederEurosport 2
Torsdag 20 juni21.0013.3021.00
Fredag 21 juni21.0013.3021.00
Lördag 22 juni19.0013.3019.40
Söndag 23 juni19.0013.3019.15

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren justin rose håller presskonferens
Tournytt

Det är inte McLarens fel

Justin Rose försvarar sina nya McLaren-järn – trots svagare resultat efter bytet.

golfspelare byter golfsko på golfbana bredvid golfbag
Tournytt

McIlroys tisdag: Smärta och skokartonger

Rory McIlroy tvingades avbryta inspelsvarvet efter problem med en blåsa – samtidigt som han jagar sin första seger i PGA Championship på tolv år.

golfspelaren jon rahm håller presskonferens
Tournytt

Rahm om LIV Golf: ”Det är deras jobb att fixa”

Jon Rahm kommenterar osäkerheten kring LIV Golf.

Åberg redo: ”Det känns positivt”

Ludvig Åberg kommer till PGA Championship som en av förhandsfavoriterna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskarnas starttider i PGA Championship

Ludvig Åberg i stjärngrupp med DeChambeau och Fowler. Då slår svenskarna ut i årets andra major.

Svensk Golf

Ludvig Åberg en av favoriterna

Ludvig Åberg rankas som en av spelarna med störst segerchans i PGA Championship 2026.

Svenskarna i PGA Championship 2026

Tre svenskar i spel i årets andra herrmajor – Ludvig Åberg, Alex Norén och majordebuterande Mikael Lindberg.

Stark avslutning av Åberg på Quail Hollow

Norsk seger! Och Ludvig Åberg avancerade på ledartavlan efter fint järnspel och bättre utdelning på greenerna.