Hoppa till innehåll

Då startar Ludvig Åberg – spelar med Shane Lowry

Här hittar du starttider och tv-tider för Arnold Palmer Invitational. 

Ludvig Åberg spelar de två första ronderna i Arnold Palmer Invitational tillsammans med irländaren Shane Lowry. 
Det blir andra gången, men första som proffs, som Åberg peggar upp på Bay Hill. Förra året slutade svensken delad 24:a. Det var bästa placeringen av en amatör i tävlingens historia.

24-åringen är rankad 11:a i världen och kommer med största sannolikhet ta klivit in i topp 10 efter den här veckan. 
Det här blir Åbergs sjätte tävling för säsongen, andraplatsen i  AT&T Pebble Beach Pro-Am är hans bästa resultat. 
Inför veckans tävling är han på 16:e plats i FedExCup som toppas av fransmannen Mattiheu Pavon. 

Arnold Palmer Invitational är den fjärde av totalt åtta signaturtävlingar på PGA Tour. Den totala prispotten är 20 miljoner dollar, vinnaren får 4 miljoner dollar.
Det är 69 spelare i fältet och många storstjärnor är såklart på plats, däribland världsettan Scottie Scheffler, världstvåan Rory McIlroy och världsfyran Viktor Hovland. 

Ludvig Åberg är ihoplottad med irländaren Shane Lowry och de är en av de sista grupperna på torsdagen med starttid klockan 19.30, svensk tid. 
Det är Discovery+ och Eurosport 2 som sänder PGA Tour. Veckans sändningar startar på torsdag klockan 13.45 (kombinerad feed, Discovery+) och 19.45 (huvudsändning med svenska kommentatorer, Discovery+). Eurosport 2 har Internationell feed från klockan 20.00.

Intressanta starttider (svensk tid)

Torsdag 7 mars:
16.10: Scottie Scheffler, Sam Burns
16.20: Viktor Hovland, Rickie Fowler
19.20: Rory McIlroy, Collin Morikawa
19.30: Ludvig Åberg, Shane Lowry

Fredag 8 mars:
16.10: Rory McIlroy, Collin Morikawa
16.20: Ludvig Åberg, Shane Lowry
19.10: Scottie Scheffler, Sam Burns
19.20: Viktor Hovland, Rickie Fowler

 

TV-tider

Sänds i: Discovery+, Europsport 2
Svenska spelare: Ludvig Åberg
Toppspelare: Scottie Scheffler, Rory McIlroy, Viktor Hovland

DatumHuvudsändning D+Huvudsändning E2Feeds D+
Torsdag 7 mars19.4520.0013.30
Fredag 8 mars19.4520.0013.30
Lördag 9 mars18.1518.3014.00
Söndag 10 mars17.1517.3013.00

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i vit golfpiké och svarta golfbyxor vid havet
Tournytt

Dags att sätta poäng på tavlan – så ser du Åberg och Norén på Pebble Beach

TV-tider och förutsättningar för årets första signaturtävling på PGA Tour

Svenskor LET
Tournytt

Fyra svenskor premiärspelar i Saudi

Ladies European Tour drar igång med rekordstor prissumma.

Patrick Reed of the United States poses with the trophy
Tournytt

Reed utmanar McIlroy

"Har alltid drömt om att komma hit som amerikan och vinna"

Dags att sätta poäng på tavlan – så ser du Åberg och Norén på Pebble Beach

Ludvig Åberg och Alex Norén står ännu utan FedExCup-poäng inför årets första signaturtävling. Här är TV-tider och förutsättningar.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Seger nummer två för Gotterup

Ny världsfemma efter segern i Scottsdale.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

Bara utslagen höll – Åberg sist

Ludvig Åberg fick en tung start på Farmers Insurance Open och ligger sist efter första rundan på Torrey Pines.

Åberg frisk igen: ”Torrey Pines passar mitt spel”

Ludvig Åberg är tillbaka på Torrey Pines, en bana han vunnit på – och känner sig redo efter sjukdomsbesvär.