Hoppa till innehåll

Hatton klar för LIV Golf – blir lagkamrat med Rahm

Ryder Cup-kamraterna återförenas i nya laget Legion XIII.

På tisdagskvällen blev det klart att Tyrrell Hatton går till LIV Golf och kommer bli lagkamrat med Jon Rahm i nya Legion XIII. Även amerikanske amatören Caleb Surratt (som nu blir proffs) och Kieran Vincent från Zimbabwe tar plats i Rahms lag.
– Vi har kommit långt på kort tid och är oerhört stolta över teamet och varumärket vi bygger. När vi utvecklade lagets varumärke blev det tydligt att jag ville spela tillsammans med en grupp killar som passade perfekt med vad laget står för. Tyrrell är en tuff tävlingsmänniska, beprövad mästare, och naturligtvis min Ryder Cup-lagkamrat. Caleb är en av nästa generationens stjärnor i spelet. Och Kieran är en stabil bollbegåvning som förtjänade sin uppflyttning till LIV och höjer sitt spel varje dag, säger Jon Rahm i ett uttalande.

Tyrrell Hatton, 32, var samtidigt som beskedet kom från LIV Golf, listad som deltagare i veckans PGA Tour-tävling AT&T Pebble Beach Pro-Am, men förväntas försvinna från startlistan inom kort. Under ett par dagar hade flera medier rapporterat om att Hatton var klar för LIV Golf och skulle spela säsongspremiären i Mexiko som börjar på fredag.
Enligt obekräftade uppgiftet i The Telegraph får engelsmannen drygt 650 miljoner kronor för att gå till LIV.

Tyrrell Hatton är rankad 16:e i världen och har vunnit en titel på PGA Tour (Arnold Palmer Invitational) och sex DP World Tour-titlar. 
– Jag är verkligen exalterad inför nästa kapitel, att bonda med Jon Rahm och Legion XIII, och att komma igång den här veckan i Mexiko, säger Hatton i ett uttalande. 

Det nya laget – Legion XIII – med Rahm som lagkapten – utökar ligan till 13 lag. Nu när Rahms lag och spelkamrater är klara återstår att fylla några luckor i andra lag.  
I förra veckan kom (i nuläget obekräftade) uppgifter om att polske stjärnan Adrian Meronk redan skrivit på för LIV Golf och kommer ta plats i Martin Kaymers lag Cleeks GC. 
Viktor Hovland har också omgärdats av LIV-rykten men har meddelat Norges Golfförbunds kommunikationschef, Tom Rosenvinge, att uppgifterna ”Stemmer ikke”. 

Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

LIV Golf söker konkursskydd – skyldig Rahm miljoner

LIV Golf har ansökt om konkursskydd i USA. Skulderna kan uppgå till en miljard dollar – och flera stjärnor väntar på pengar.

Rahms besked – gör debut i DP World Tour-tävlingen

Jon Rahm har presenterat höstens spelplan. Då väntar både en comeback i tourfinalen och en DP World Tour-debut.

Faldo om LIV-spelarna: ”Får svälja stoltheten”

LIV Golfs framtid är osäker. Nu söker allt fler spelare andra vägar – och blickarna riktas mot DP World Tour.

Bekräftat: LIV Golf ställer in lagfinalen

LIV Golf ställer in säsongsfinalen för lagen. Nu avslutas säsongen redan i Indianapolis.