Hoppa till innehåll

Fokuserad Linn Grant bra med i Singapore

Topp 10 efter första ronden i veckans LPGA Tour-tävling.

Linn Grant, rankad 26 i världen, har fått en bra start på veckans LPGA Tour-tävling HSBC Women’s World Championship i Singapore. Fyra svenskor finns i fältet och anförs av Grant, som landade på en delad niondeplats efter första ronden. 23-åringen noterades för fem birdies och två bogeys, 69 slag tre under par. Grant är fem slag bakom ledande amerikanskan Elizabeth Szokol som stod för en kanonrond med sju birdies och en eagle.

Linn Grant är nöjd med starten och hoppas det ska leda till en bättre placering än hon hade förra veckan, som slutade med en delad 38:e plats i Honda LPGA Thailand. 
– Jag satte mycket press på mig själv i Thailand. Den här veckan ska jag vara som en sten där allt kommer rinna av mig utan att jag reagerar. Idag lyckades jag göra bra saker och jag spelade säkert mot de svåraste flaggplaceringarna. Det funkar inte alltid men då är det bara att göra sitt bästa och försöka rädda par och när möjligheterna sedan kommer gäller det att sätta puttarna, säger Grant till touren. 

Resterande svenskor fick inte samma härliga start men mycket golf är kvar att spela. Anna Nordqvist och Madelene Sagström slutade båda på ett över par och delar 53:e plats medan Maja Stark gick ett slag sämre och ligger på 60:e plats.

Se höjdpunkterna från första ronden i spelaren nedan:

[parone_video_player hide-all=”true” autoplay=”true” feed=”48-lpga-tour” campaign=”fC0cAb13AEaC4bEDF8dB” content-key=”fC0cAb13AEaC4bEDF8dB”/]

Ledartavla


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Regelkaos på Asian Tour – missade särspelet

Asian Tour-spelaren trodde han var på väg mot särspel. Sen kom beskedet som ändrade allt.

golfspelare bland blommor och en trofé
Tournytt

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Arwefjäll jagar segern på Mauritius

Följ de svenska spelarna på världens tourer här i Toursvepet.

Toursvepet – Norén klättrar i Florida

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Martin Strömberg

Linn Grant: ”Golfen är inte min vän just nu”

Linn Grant är en av fyra svenskor i Mexiko – så ser du veckans LPGA-tävling.

Lovande svenskstart i årets första major

Maja Stark och Linnea Ström öppnade med 69 slag i Houston. Även Linn Grant hänger med i toppskiktet.