Hoppa till innehåll

Ännu en topplacering för Stark på LPGA

Slutade delad fyra trots torka på greenerna.

Svenskorna kunde inte riktigt blanda sig i slutstriden av Honda LPGA Thailand under söndagens avslutning. Maja Stark gav sig själv chanser men puttningen ville inte riktigt lossna och hon fick nöja sig med en fin fjärdeplats efter 69 slag (-3) sista ronden. Stark var till slut fem slag bakom segrande spelkamraten Lilia Vu från USA. Vu tog därmed sin första seger på LPGA Tour, ett slag före hemmaspelaren Natthakritta Vongtaveelap, som spelade sin första tävling som medlem i LPGA på en inbjudan från arrangörerna.

– Min pappa sa till mig att jag behövde en bra rond och jag försökte verkligen göra birdie på varenda hål. Jag brukar trivas när det är lite vind och det här känns fantastiskt, sa den 25-åriga förstagångssegraren efter sin avslutande 64-rond.

Maja Stark har inlett årets säsong strålande med en andraplats i säsongsinledningen Tournament of Champions och nu en fjärdeplats i Thailand, det innebär att hon ligger trea på Race to CME Globe i ett tidigt skede.

Anna Nordqvist var också uppe strax bakom täten och hotade men tre bogeys sista sju hålen innebar 71 slag för ronden och en delad tiondeplats till slut.

Madelene Sagström avslutade med en fin 68-rond och klättrade från en delad 37:e till en delad 23:e plats. Linn Grant avslutade med 71 slag och delade 38:e plats medan Frida Kinhult hade 74 sista dagen och slutade på delad 44.e plats.

Se sammandraget från sista ronden i spelaren nedan.

SLUTSTÄLLNING


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Ny stark tävling av Wallin

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Följ svenskarnas segerjakt ikväll

Dubbla segermöjligheter på de stora tourerna.

Stark och Grant jagar segern i Michigan

Tre slag bakom sydkoreanska paret inför sista dagens spel.

Då startar svenskarna ikväll

Blågula spelare i toppstriden både på LPGA Tour och PGA Tour.

Svensson tvåa inför helgen i Toronto

Är bäst i hela fältet från tee efter 36 spelade hål.