Hoppa till innehåll

Stark fyra inför sista ronden i Florida

Jagar fin placering i årets första tävling på LPGA Tour.

Det är idel starka namn i toppen inför sista ronden av Tournament of Champions på Lake Nona. Kandensiskan Brooke Henderson håller fortfarande ledningen på 14 under par, tre slag före amerikanskan Nelly Korda och japanskan Nasa Hataoka. Men sedan, på fjärde plats, ligger svenska Maja Stark, tillsammans med engelskan Charley Hull på nio under par. Det blev 68 slag (-4) för andra dagen i rad för Stark, som meddelade att hon kommer att spela aggressivt även under sista ronden.

– Det är så jag är upplärd att man ska spela och jag tror att jag tjänar mer på att spela så än tvärtom, de dagar som det stämmer kan man gå tio under par. Jag kommer att fortsätta med samma mentalitet i morgon och är nöjd med min strategi här även om jag kanske har varit lite defensiv med mina inspel på grund av alla små avrinningsytor runt greenerna.

Stark är alltså fem slag bakom ledande Henderson inför sista ronden. Ett avstånd som inte skrämmer svenskan.

– Vad som helst kan hända. Jag behöver bara vässa järnspelet lite och det känns som att jag kan sätta mer puttar nu. Att gå tio under par skulle hjälpa.

Också Anna Nordqvist hade en bra lördag på Lake Nona och gick även hon på 68 slag. Med fem under par total är Nordqvist delad elva, nio slag bakom Henderson.

LEDARTAVLA


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

AIG Women's Open 2026 - Round Three
Tournytt

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

brian rolapp i grå kavaj bakom en mikrofon
Tournytt

PGA Tour 2028 – det här vet vi

Nio tävlingar i Championship Series klara

Portugal Invitational 2026 - Round Two
Tournytt

Toursvepet – Lundberg tre slag från täten i Portugal

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Grant bäst av svenskorna i Women’s Open

Ingen svenska under par första dagen på Royal Lytham & St.Annes.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bytte putter efter rond ett – vann sin första major

Stark bästa svenska på delad 37:e plats.

Tung rond för Stark på Hazeltine

Puttningen stämde inte alls – behövde 35 puttar på lördagen.

67-rond av Stark – klättrar på Hazeltine

Svenskan på elfteplats efter andra dagens näst bästa score.

Korda uppfyllde drömmen – vann U.S. Women’s Open

Stark delad åtta i titelförsvaret på Riviera CC.