Hoppa till innehåll

Norén bästa svensk i Hilton Head

Jagar den rutiga kavajen på Harbour Town Golf Links.

Som vanligt spelas RBC Heritage på Harbour Town Golf Links i Hilton Head veckan efter The Masters. Istället för en grön kavaj får segraren den här veckan en röd rutig kavaj och förra året var det Stewart Cink som tog hem den. Tre svenskar finns med i ett starkt startfält och Alex Norén var bäst under första ronden med 71 slag (-1). Det räcker till en delad 54:e plats, sju slag bakom ledande amerikanen, Cameron Young. Det är chilenskt både på andra och tredje plats i form av Joaquin Niemann (66) och Mito Pereiera (67).

Henrik Stenson gick runt på par (71) och delar 71:a plats medan Henrik Norlander hade 73 slag (+2) på en delad 104.e plats.

Klicka här för att komma till ledartavlan


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

2025 Saudi Open presented by PIF
Tournytt

Hellgren vann Saudi Open

Tog första segern på Asian Tour i säsongsavslutningen.

Grant Thornton Invitational 2025 - Round One
Tournytt

Hull och Brennan leder efter 55-rond

Stark och Shipley på delad 13:e plats.

golfspelaren björn hellgren
Tournytt

Delad ledning för Hellgren inför sista ronden

Med 18 hål kvar att spela delar Björn Hellgren ledningen i Asian Tours säsongsavslutning.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.