Hoppa till innehåll

Klart: Henrik Stenson blir Ryder Cup-kapten

Blir förste svensk att leda Europas lag i den prestigefyllda lagturneringen.

Under tisdagen stod det slutligen klart. Henrik Stenson är utsedd till kapten för Europas lag i Ryder Cup 2023.
Den 45-årige majorsegraren har nämnts som trolig kandidat i förhandsspekulationerna i konkurrens med engelske Luke Donald.
Men den fem man starka panelen som fattade beslutet, där tidigare kaptenerna Padraig Harrington, Thomas Björn och Darren Clarke ingår, landade i att göra Stenson till förste svensk att axla kaptensrollen.

– Det är en stor ära och jag mottog samtalet som bekräftade nyheten med ödmjukhet. Jag vill tacka panelen som utnämnde mig för att de trodde på mig och vill både säga till dem och till varje europeiskt golffan att jag kommer att göra allt i min makt för att Ryder Cup ska komma tillbaka i Europas händer, säger Henrik Stenson i ett uttalande och fortsätter:

– Ryder Cup är golf och sport i sin allra bästa form. Jag får gåshud varje gång jag har tagit på mig den europeiska tröjan som spelare och det kommer att förstoras i rollen som kapten. Medan det är stort för mig personligen är det också stort för mitt land och alla spelarna från Sverige som har spelat för Europa sedan Joakim Haeggman blev den förste under 1993.

Henrik Stenson har deltagit i fem Ryder Cup som spelare och vunnit med Europa tre gånger. Hans matchfacit är tio vinster, sju förluster och två delningar. Förra året var han assisterande kapten åt Padraig Harrington i Europas förlust mot USA på Whistling Straits.

Guy Kinnings, ansvarig för Ryder Cup i Europa:

– Henrik har alla kvaliteer för att bli en fantastisk kapten. Han har ett otroligt starkt cv inom golfen – som majorsegrare, två gånger vinnare av Europa-rankingen och FedEx Cup-segrare. I Ryder Cup har han spelat fem gånger och gjort det med eftertryck, som vid den vinnande putt han sänkte på K Club 2006.

Ryder Cup spelas 25 september till 1 oktober 2023 på Marco Simone G&CC utanför Rom i Italien.

Henrik Stenson har deltagit i fem och vunnit tre Ryder Cup som spelare. Foto: Getty Images
Henrik Stenson tillsammans med radarpartnern i Ryder Cup-sammanhang Justin Rose. Foto: Getty Images

Henrik Stenson

Född: 5 april 1976
Land: Sverige
Blev proffs: 1998
Största seger: The Open Championship 2016
Toursegrar: 21 titlar. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren rory mcilroy på presskonferens
Tournytt

McIlroy ville lämna touren – Ryder Cup-drömmen höll honom kvar

Rory McIlroy övervägde att lämna DP World Tour. Ett samtal fick honom att tänka om.

golfspelaren rory mcilroy med caddie
Tournytt

McIlroy om LIV Golf: ”Vi tjänar alla mer pengar nu”

Rory McIlroy medger att LIV Golf har gynnat spelarnas ekonomi – men varnar för konsekvenserna.

U.S. Women's Open Presented By Ally 2026 - Final Round
Tournytt

Korda årets spelare – nära historisk milstolpe

Nelly Korda har säkrat utmärkelsen Årets spelare på LPGA. Nu är amerikanskan bara en poäng från Hall of Fame.

McIlroy ville lämna touren – Ryder Cup-drömmen höll honom kvar

Rory McIlroy övervägde att lämna DP World Tour. Ett samtal fick honom att tänka om.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tung avslutning för Stenson – missar Tourfinalen

MIssade Tourfinalen efter tappade slag på slutet av ronden.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Garcia bekräftar: Lämnar LIV Golf och siktar på Ryder Cup

Sergio Garcia lämnar LIV Golf efter fyra säsonger. Nu siktar spanjoren på en återkomst till DP World Tour och Ryder Cup 2027.