Hoppa till innehåll

Söderbergs dröm går i uppfyllelse

"Förhoppningsvis kan jag få glädje av de över hundra varven jag spelat här"

Sebastian Söderberg slutade delad 25:a i Ras al Khaimah Classic i senaste starten på DP World Tour.

Nu gör den 31-åriga göteborgaren, som representerar Black Mountain Golf Club, ett gästspel på Asian Tour under International Series Thailand. Och äntligen får han möjligheten att spela en stor tävling på anläggningen som han är ambassadör för.

– Det ska bli otroligt kul att spela en större tävling på Black Mountain, det är något jag velat göra länge. Förhoppningsvis kan jag få nytta av de över 100 varven jag spelat här. Banan är i grymt skick så det kommer att bli en rolig vecka, berättar Söderberg för Svenskgolf.se.

Tävlingen är den första i International Series, en satsning finansierad av saudiska LIV Investments, som ska ge Asian Tour minst tio nya tävlingar per de kommande tio åren.

– Vi vill göra Asian Tour till en stark ny kraft på golfscenen. Jag har aldrig varit så här optimistisk när det gäller golfens framtid och alla tjänar på den här satsningen; professionella spelare, amatörer, gräsrotsgolfen, fans, ekonomier och samhällen, sa Greg Norman när The International Series presenterades.

För Sebastian Söderberg är det en tävling som han sett fram mot och den största skillnaden mellan att spela i Europa och i Asien är temperaturen och luftfuktigheten.

– Allt är så välorganiserat att jag märker ingen skillnad mellan tourerna nu. Det är extremt varmt och fuktigt däremot så det gäller att hålla koll på energinivån, berättar Söderberg.

Två svenskar till ställer upp i veckans International Series Thailand, Christoffer Baumann och Björn Hellgren.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren adam scott i vita golfkläder
Tournytt

Toursvepet: Veteranens kostsamma blunder

Följ utvecklingen på de största tourerna – och de svenska spelarnas framfart.

liv golf-skylt på golfbana
Tournytt

Därför stoppas finansieringen – det händer nu

PIF sätter punkt efter 2026 – nu avgörs LIV Golfs framtid.

GOLF-CHN
Tournytt

Lindberg jagar majorplats

Leder efter första ronden i Turkiet.

Hellgren om nya tillvaron i LIV Golf League

Björn Hellgren berättar om nya tourlivet – från speltempot till att plötsligt spela inför över 100 000 åskådare.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Townsend imponerar i Johannesburg

Delar tredjeplatsen i ovädret i Sydafrika.

TourTempen – Svårt att förstå sig på Jon Rahm

Spanjoren har själv satt sig i smeten, men vägrar göra rätt för sig.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Ännu en vass slutrond av Söderberg

Tog andra raka topp tio-placeringen efter 64-rond.