
Alex Norén har fått en bra start i veckans tävling. Foto: Getty Images
Bra start av Norén i New York
En stabil och säker förstarond av Alex Norén innebär att han är i en bra position inför fortsättningen i New York.
Alex Norén är en av två svenskar på plats i New York för att delta i årets FedEx Cup-slutspel på PGA Tour. Och efter 18 spelade hål är svensken bra med i tävlingen på Liberty National, även om det skulle behövas en placering eller två i förbättring om han ska ta sig till nästa slutspelstävling.
Men vi tar torsdagen från början.
Alex Norén inledde ronden med en bogey på hål 2 innan han fortsatte de första nio med tre birdies för att därmed gå ut på 33 slag, –2. På vägen in, blev det en bogey och en birdie för att därmed ha en 69-rond.
–2 innebär en delad 15:e plats och ett lyft från plats 91 till 77 på FedEx Cup. Därför krävs det lite, lite mer för att nå den där viktiga positionen som innebär 70 i slutspelet, då det ger dig en plats i nästa slutspelstävling.
Tävlingen leds av Justin Thomas och Jon Rahm. De båda världsstjärnorna gick runt på 63 slag, åtta under par, för att därmed tillsammans ha et ttre slag stort försprång ned till Harold Varner III.
Här kan du se en aktuell ledartavla.
Text: Jesper Johansson • 2021-08-20
Tournytt • Alexander Noren • PGA Tour • Tournytt