Hoppa till innehåll

Halvnaken åskådare tog sig ut på banan – tacklades av golfbil

Golfen under söndagen var riktigt spännande. Trots det kände en ensam galning att det behövdes extra pausunderhållning.

Jesper Johansson

Klädd i golfshorts och någon slags tunika lyckades en supporter under finalronden av US Open att ta sig hela vägen ut i sociala medier. Anledningen var att han klev in under repen på det 13:e hålet, kutade ut på fairway och började svinga.

Det var när Bryson DeChambeau och Scottie Scheffler vandrade längs det 13:e hålet (där DeChambeau dessutom gjorde en ödesdiger dubbelbogey) som åskådaren tog över underhållningen. Med en golfklubba i hand släppte han ner en boll på fairway och slog ett slag. Därefter valde han att göra någon slags dans, innan han slog iväg ännu en boll. Först därefter tog ordningsvakter och funktionärer upp jakten på inkräktaren. Några kroppsfinter senare började han springa ifrån dem men möttes istället upp av en golfbil som, tja – satte stopp för honom.


Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

The Open-tempen, dag ett

Vi listar det hetaste och kallaste under första dagens spel på Royal Birkdale.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

The Open-tempen 4.0 – hur många majors kommer Scheffler att vinna

Vi listar de heta, ljumna och svala efter årets The Open.

Åberg spelsugen: ”Jag vill gärna ta ett kliv till”

Delar 14:e platsen inför sista ronden av The Open.

Stadig svenskstart i Scottish Open

Åberg och Norlander inledde med varsin 67-rond.

Scheffler vann PGA Championship

Tog sin tredje majorseger efter uppvisning sista ronden på Quail Hollow Club.