Hoppa till innehåll

Bitterljuv söndag för Finau

En fin söndagsrond satte honom i en segerposition. Ett svagt särspel gjorde att han återigen slutade tvåa.

Jesper Johansson

Med en avslutande 64-rond, vilket var dagens bästa resultat med två slag, kunde Tony Finau ta sig hela vägen in i ett särspel. Väl där förlorade han mot Max Homa på det andra hålet efter ett uselt utslag på hål 14, par 3. Han hade också en två meter lång putt för segern på det första särspelshålet som han missade.
– Varje gång jag haft chansen att vinna har jag inte varit spelaren som gick lågt, vilket jag var idag. Så jag kan ta med mig självförtroende från det. Det är något jag ville göra idag för att visa för mig själ att jag på söndagar kan sätta mig i en position då jag är med och slåss om segern och det lyckades jag med i veckan, sa Finau efter sin andraplats av Genesis Invitational.

LÄS MER: Max Homa vann på hemmaplan och prisades av barndomsidolen

Men att Tony Finau inte lyckades gå hela vägen och vinna tävlingen… Ja, vi har sett det förr.
Amerikanen har vunnit vid ett tillfälle, Puerto Rico Open 2016. Sedan dess har han tio andraplatser och han är en maskin när det kommer till att sluta topp-10. Bara den här säsongen har han fem topp-10-placeringar på sina 10 starter. Och tidigare i år var han nära att vinna The American Express då han inledde söndagsronden med en ledning för att till slut falla tillbaka till en fjärdeplats. Veckan därpå var han åter med i segerstriden men slutade tvåa. Det vill sig inte riktigt för amerikanen helt enkelt. Men till media säger han inte att det skapat en press på honom.
– När jag växte upp försökte jag vinna alla tävlingar jag startade i. Där har inget förändrats.
– Jag vet att man i slutändan förlorar betydligt mer än man vinner på PGA Tour. Tyvärr har jag varit riktigt nära de senaste åren men allt jag gör är att försöka utmana mig själv till att spela bra golf och det är allt vad jag försöker göra, sa Finau efter andraplatsen.

Mer från samma ämne

Läs också

ludvig åberg läser puttlinje på golfbana
Tournytt

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en 69-rond och delar niondeplatsen.

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

Då startar svenskarna i Canadian Open

Följ Norén, Nyholm och Svensson i Toronto.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Norén bland favoriterna – så ser du RBC Canadian Open

Alex Norén kommer från en topp 10-placering och tillhör favoriterna i veckans RBC Canadian Open. Här är svenskarna, tv-tiderna och förutsättningarna.

Svenskarna som jagar plats i U.S. Open

Åtta finalkval avgörs under måndagen. Fyra svenskar hoppas säkra en plats i årets U.S. Open.

Datagolf fortsätter att tro på Åberg

Har bara en spelare framför sig när sajten förutspår segrare.

Världsettan jagar historisk trippel

Kan ta hem sin tredje raka seger på Jack's Place.