Hoppa till innehåll

Så kan Tiger Woods vara världsetta om två veckor

Det kommer inte bli enkelt. Men Tiger Woods har faktiskt en chans att vara världsetta inom ett par veckor.

Jesper Johansson

Tiger Woods har varit världsetta i totalt 683 veckor. Överlägset mest av alla, sedan världsrankingen startade 1986. Men senast han toppade listan var 11 maj 2014, alltså för nästan sex år sedan.

Sedan dess har Woods haft stora problem med skador och som värst föll han ned till plats 1 193 i slutet av 2017.
Därefter har han dock gjort en comeback. Ryggproblemen har varit relativt lindriga sedan dess och som bäst efter de värsta skadebekymren har Tiger Woods rankats femma, det skedde i somras.

LÄS MER: Woods utvilad inför starten: ”Varit trött fysiskt och mentalt”

Nu är han på plats sex när han inleder sitt nästa golfår, vilket förstås är en fin ranking sett till de problem han haft senaste åren. Rankingen kan dock bli ännu bättre. Världsrankingsgurun ”Nosferatu” skriver på Twitter att han efter Genesis Open faktiskt kan vara rankad etta i världen.

Okej, det är ett långskott. Men om Tiger Woods vinner veckans Farmers Insurance Open och nästa veckas Genesis Invitational, samtidigt som spelarna uppe i toppen av rankingen inte har sina bästa tävlingar kan vi få se Tiger Woods högst upp på världsrankingen.

Även om det inte sker är det, precis som Nosferatu skriver, en indikation på att han närmar sig toppositionen igen. Och Farmers Insurance Open spelas på Torrey Pines, där Woods vunnit vid sju tillfällen tidigare. Genesis Invitational spelas dock på Riviera Country Club, vilket är en av få klassiska PGA Tour-banor 15-faldige majorvinnaren inte ännu vunnit på.

Mer från samma ämne

Läs också

Black Desert NI Legends 2025 - Day Three Mikael Lundberg
Tournytt

Lundberg trea i Portugal

Följ spelet på världens största tourer här i Toursvepet.

golfspelarna pontus nyholm och jesper svensson
Tournytt

Nyholm och Svensson bommade i Detroit

Inga poäng för svenskarna den här veckan.

GOLF-OPEN-GBR-WOMEN
Tournytt

Arwefjäll lyfte 33 placeringar i Women’s Open

Tre av fyra svenskor vidare till helgens spel i årets sista major.

En spelare har lyckats med otroliga bedriften

Åberg före Scheffler och Woods på listan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Två svenskar på PGA Tour-listan ingen vill vara med på

Alex Norén och Henrik Norlander tillhör spelarna med flest starter på PGA Tour utan en seger.

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

Världsettan jagar historisk trippel

Kan ta hem sin tredje raka seger på Jack's Place.