Hoppa till innehåll

Svensksuccé i Abu Dhabi

Efter en trög start av veckans tävling var det två svenskar, Joakim Lagergren och Sebastian Söderberg, som verkligen fick fart på birdieproduktionen under fredagen.

Jesper Johansson

Efter torsdagsvarvet såg det ut som att många, om inte alla, svenskar skulle få packa väskorna och bege sig mot nästa veckas tävling redan på fredagskvällen. Men två blågula spelare lyckades få till varsin fantomrond under fredagen och är med god marginal vidare till helgens spel. Dessutom med godkänt slagläge inför avslutningen.

Både Joakim Lagergren och Sebastian Söderberg inledde Abu Dhabi HSBC Championship med varsin 75-rond, tre över par. På fredagen klättrade bägge över 80 placeringar på ledartavlan.

Bäst av svenskarna var Sebastian Söderberg, som trots en dubbelbogey gick åtta under par.
Söderberg gjorde sju birdies och två par första nio. På sista nio blev det en inledande birdie innan han på hål 14 gjorde en dubbel. De två tappade slagen hämtade han dock in direkt med ytterligare två birdies på hål 15 och 16.
64 slag andra ronden gör att han är totalt fem under par och på delad 18:e plats inför helgen.

Joakim Lagergren då? Ja, han var inte mycket sämre. Andra ronden gjorde han inte en enda bogey och signerade ett scorekort innehållandes elva par och sju birdies. 65 slag innebär att han är fyra under par inför helgen och i skrivande stund delad 24:a.

Även Alexander Björn tog sig vidare till helgens spel med en bra fredagsrond. Björk, som inledde tävlingen med en 73-rond, är nu ett under par efter en 70-rond på fredagen. På delad 61:a plats klarar sig Björk vidare till helgen på målsnöret.

I ensam ledning hittar vi italienaren Francesco Laporta som är tio under par efter fredagens lägsta rondscore, 63 slag (-9). Han leder ett slag före duon Matt Fitzpatrick och Rafa Cabrera Bello.

Strax bakom återfinns flera av tävlingens mest profilerade spelare som Sergio Garcia (-8), världssexan Patrick Cantlay (-7) och förra veckans tvåa Louis Oosthuizen (-7).

Här kan du följa veckans European Tour-tävling!

LÄS MER: Smakstart för Koepka i comebacken efter knäskadan


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.