Hoppa till innehåll

Kinhult: “Vann över mitt Sydafrika-spöke”

Efter särspelsförlusten blickar Marcus Kinhult fram mot tourfinalen.

CM Hellsten

2016 vann Alex Norén Nedbank Golf Challenge hosted by Gary Player och i år var det Marcus Kinhult som jagade segern i Sydafrika.
Tommy Fleetwood blev dock för svår och engelsmannen vann i särspelet på Gary Player Country Club i Sun City.
– Jag antar att som golfspelare i dag har man möjlighet att försörja familjen för resten av livet, kommenterade Fleetwood segersumman på motsvarande 24,2 miljoner kronor.

TV: Kolla in Kinhults 360

Marcus Kinhult snuvades alltså på karriärens (och säsongens) andra European Tour-seger och fick trösta sig med en check på motsvarande 8,2 miljoner kronor.

Efteråt kommenterade han särspelsförlusten så här för svenskgolf.se/wp:
– Surt att komma så nära utan att vinna. Tommy gjorde det riktigt bra, hatten av till honom. Han är en bra spelare och en grym person. Jag är dock nöjd med veckan. Jag vann över mitt ”Sydafrika-spöke” och satte ihop fyra bra varv på en tuff bana. Det har inte hänt så många gånger i min karriär. Det finns mycket bra och saker att jobba på. Jag ser fram emot Dubai och det är dags att ladda om.

ET-finalen DP World Tour Championship avgörs på Jumeirah Golf Estates i Dubai 21–24 november.


Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

McIlroy vill se böterna betalda – markerar inför Dubai

Rory McIlroy leder fältet i Dubai och uppmanar Jon Rahm och Tyrrell Hatton att betala sina böter.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg delar ledningen i Sydkorea

Jagar sin första seger på DP World Tour efter stark rond.

Lindberg jagar slutspelsplats

Otroligt jämnt i Sydkorea – 21 spelare inom två slag från täten.

Stark svenskstart i Frankrike

Marcus Kinhult och Jens Dantorp inledde veckans DP World Tour-tävling FedEx Open de France lovande.

Toursvepet – snygg avslutning av Folke

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.