Hoppa till innehåll

Fleetwoods belöning: 24 miljoner kronor.

"Man har chansen att försörja familjen för resten av livet"

Martin Strömberg

När Tommy Fleetwood slog i segerputten i särspelet i Nedbank Golf Challenge mot Marcus Kinhult tog han sin första seger på 22 månader.

Han tog också hem den största segerchecken i Europatourens historia motsvarande 24,2 miljoner svenska kronor.

– Jag antar att som golfspelare idag har man möjlighet att försörja familjen för resten av livet, kommenterade Fleetwood segersumman.

Fleetwood klättrade i och med segern till andraplats på Race to Dubai-listan och har nu gett sig chansen att upprepa segern från 2017.

– Det är ett privilegium och fantastiskt att ha chansen. Men vi är långt därifrån än, jag kanske spelar värdelöst nästa vecka, det är ju så med golf, men det känns som att mitt spel är redo.

DP World Tour Championship spelas på Jumeirah Golf Estates i Dubai med start på torsdag.

Vi har två svenskar som kvalificerat sig, Marcus Kinhult på 13:e plats just nu och Henrik Stenson på 34:e.

 

 

Fleetwoods belöning: 24 miljoner kronor.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Henrik Stenson
Tournytt

Tung avslutning för Stenson – missar Tourfinalen

MIssade Tourfinalen efter tappade slag på slutet av ronden.

Så gick det i streckstriden på DP World Tour

Tre svenskar klara för slutspelet – andra får sikta på kvalskolan nästa vecka.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskarna balanserar i Sydkorea

Det mesta handlar om streckstrider inför sista ronden av den ordinarie säsongen.

Kinhult topp 10 – annars tung svenskdag i Sydkorea

Marcus Kinhult håller sig kvar bland de tio bästa i Genesis Championship. För flera av de andra svenskarna blev fredagen betydligt tyngre.

Svensk succéstart – tre spelare topp tio

Mikael Lindberg och Niklas Lemke fick en fin start på Genesis Championship. Båda är delade treor, två slag bakom ledaren Casey Jarvis.

Svenskar i farozonen – nu avgörs tourkorten

Flera svenskar slåss för sina spelrättigheter på DP World Tour. Nu väntar sista chansen att klättra på rankingen.